Zarabianie na grach – najlepsze sposoby w roku 2022

Ile razy słyszeliśmy, czy to od rodziców, czy też nauczycieli teksty w stylu „grając, nie zarobisz na chleb” lub „gry komputerowe to strata czasu”. Dziś wiemy już, że to oni się mylili – na grach naprawdę można zarobić. I to całkiem konkretne pieniądze. Co więcej, możliwości zarobku dotyczą zarówno klasycznych gier na komputer czy konsolę, jak i gier przeglądarkowych – jak więc brzmi dawne powiedzenie „dla każdego coś dobrego”. 

Dziś przyjrzymy się bliżej tematyce zarabiania na grach. Jakie daje możliwości i perspektywy? Czy gra na pieniądze będzie w stanie sfinansować studenckie wydatki? Co zrobić, aby zacząć zarabiać na grach? Przekonajmy się!

Metody zarabiania na grach

Istnieje naprawdę wiele metod, dzięki którym możemy zarabiać na naszych ulubionych grach. Producenci elektronicznej rozrywki dokładają bowiem wiele starań, by jak najbardziej wciągnąć graczy i zachęcić ich do dalszej zabawy. Począwszy od przyjęcia roli testera aż po zarabianie na turniejach gamingowych – oto kilka sposobów na mobilne zarabianie i nie tylko!

Zarabianie na testowaniu gier wideo

Od razu wypada stonować nieco nastroje. Praca jako tester gier wideo nie jest dla każdego. Po pierwsze – producenci zazwyczaj poszukują osób spełniających konkretne kryteria; idealnie wpasowujących się w profil ich docelowego użytkownika. Po drugie – sama praca przy testowaniu gier bywa żmudna, trudna i… nudna. Nie polega ona bowiem na ukończeniu gry przed wszystkimi innymi i otrzymaniu za to pieniędzy. Producenci oferujący taką pracę często chcą sprawdzić np. konkretną mechanikę gry, dlatego praca polegać będzie na wielokrotnym powtarzaniu tych samych czynności aż do uzyskania konkretnych efektów.

Zarabianie na grach przez testowanie gier to opcja, która może pomóc nam osiągnąć naprawdę niezły zarobek, choć sama praca nie jest dla każdego. Z pewnością jednak dodatkowym plusem będzie świadomość, że przyczyniliśmy się do powstania konkretnego tytułu w jego ostatecznym kształcie.

Zarabianie na sprzedaży postaci, ekwipunku i kont

Jak przekonwertować posiadane gry na pieniądze? To bardzo proste – sprzedać naszą dopracowaną postać czy ekwipunek innemu graczowi. Obecnie istnieje bardzo wiele miejsc w internecie, gdzie z łatwością sprzedamy posiadane przez nas przedmioty lub akcesoria kolekcjonerskie, a jednym z najpopularniejszych jest oczywiście Steam Marketplace. Sprzedane przez nas przedmioty z pewnością pomogą innym graczom w przejściu na wyższy poziom; my zaś będziemy mogli cieszyć się zastrzykiem dodatkowej gotówki. 

Sprzedaż postaci, broni czy skinów umożliwiają gry dostępne do pobrania na komputer lub konsolę, a ponadto także w roku 2022 gry przeglądarkowe typu MMO.

Doskonała wiadomość jest taka, że w większości przypadków samodzielnie ustalimy co, kiedy i za jaką wartość sprzedamy. Pamiętać jednak musimy, by nie przeholować z ceną – zbyt drogiego przedmiotu nikt przecież nie kupi. Choć sprzedaż postaci czy przedmiotu z ekwipunku to przede wszystkim pomysł na szybki, jednorazowy zarobek – wprawieni gracze z pewnością dadzą radę uczynić z niej świetne źródło przychodu.

Zarabianie na grach z YouTube

Jeśli posiadamy nieco charyzmy i jesteśmy gotowi dać się poznać światu – możemy spróbować swoich sił na YouTube. Jest naprawdę bardzo wiele możliwości, na które możemy zmonetyzować naszą pasję do gier. Recenzje, tutoriale, porady czy też po prostu game play – zarabiać na grach możemy tu na przeróżne sposoby. Sami musimy określić jednak naszą niszę i styl – a przebicie się na platformie, z której każdego dnia korzystają miliony twórców treści, nie będzie łatwe.

Jeśli jednak nam się to uda, otworzy się przed nami świat zupełnie nowych możliwości. Dochód z samego YouTube’a bardzo szybko przestanie bowiem być jedynym; dodatkowe zarobki zapewnią nam sponsorzy, reklamodawcy, a także fani wdzięczni za dostarczenie im odrobiny rozrywki.

Oczywiście zarabianie z YouTube wiąże się także z pewną inwestycją – wszak najnowsze, najbardziej interesujące graczy produkcje wymagają odpowiedniej maszyny zdolnej do uruchomienia ich w zadowalających parametrach. Do tego przemyśleć trzeba zakup kamerki i mikrofonu. Kiedy jednak zaś wszystko nam się uda i zyskamy należny nam rozgłos – inwestycja szybko się zwróci.

Zarabianie na streamowaniu

Na osobną wzmiankę zasługuje zarabianie na streamowaniu gier. Streamy to nic innego, jak transmisje na żywo, podczas których zaprezentujemy widzom konkretną propozycję, a także nawiążemy z nimi bezpośredni kontakt. Przekonwertować w ten sposób gry na pieniądze możemy nie tylko za pomocą YouTube’a. Powstało bowiem mnóstwo większych i mniejszych stron przeznaczonych właśnie dla streamerów – najważniejszą z nich jest prawdopodobnie portal Twitch.

Streamowanie to jeden ze skuteczniejszych sposobów na zarabianie na grach. Cechuje się jednak dużą konkurencją, a do tego wymaga sporej dawki odwagi – nie mamy przecież gwarancji, że nasz content spodoba się widzom. Jak jednak rzecze stare porzekadło – do odważnych świat należy, a patrząc na zarobki najlepszych streamerów, zdecydowanie należy się z nim zgodzić.

Mobilne zarabianie

Od razu należy podkreślić jedno: mobilne zarabianie za pośrednictwem aplikacji na smartfony czy specjalnych portali, w zdecydowanej większości przypadków nie zagwarantuje nam kokosów. Może być jednak ciekawym sposobem na dorobienie do wypłaty czy też stypendium dla mniej wymagających studentów. Środki te zawsze można przeznaczyć choćby na „czarną godzinę”.

Polega na graniu w proste, niewymagające uwagi produkcje na urządzeniach mobilnych. W zamian za wyświetlanie w trakcie gry reklam czy wykonywanie konkretnych wyzwań otrzymywać będziemy jasno określone zyski. Po zebraniu minimalnej kwoty możliwej do wypłaty pieniądze przelać będziemy mogli zaś na nasze konto bankowe. Nie są to co prawda duże zarobki, jednak jeśli korzystać będziemy regularnie z różnych źródeł, po kilku miesiącach powinniśmy uzbierać wystarczająco dużą kwotę, aby sfinansować niewielkie, ale pilne potrzeby.

Własny blog lub strona o grach

Kolejnym sposobem na zarabianie na grach jest założenie tematycznego bloga lub strony internetowej. Oczywiście, na początku polecana jest ta pierwsza opcja. Nie daje co prawda tak wielkich możliwości, ale jest zdecydowanie tańsza, często wręcz zupełnie darmowa. O czym możemy pisać na takim blogu? Praktycznie rzecz biorąc o wszystkim, co z grami związane. Możemy, dla przykładu, zrecenzować najciekawsze gry przeglądarkowe 2022, przedstawić zbliżające się premiery akcesoriów dla graczy czy też po prostu dzielić się przemyśleniami co do konkretnych gier.

Mimo że blog raczej nie wygeneruje tak konkretnych zysków, jak kariera streamera, nadal jest opcją wartą uwagi. Gdy uda nam się bowiem przyciągnąć odpowiednią liczbę odwiedzających, otrzymamy pierwsze wypłaty z kampanii Google Ads (jeśli, rzecz jasna, się do niej zgłosimy). Wkrótce potem pojawić się mogą prywatni reklamodawcy i inwestorzy, a nasza strona powoli się rozkręci.

Czy na grach rzeczywiście można zarobić? 

A zatem – czy na „graniu w gry” rzeczywiście można zarobić? Tak, i to naprawdę niezłe pieniądze.

Oczywiście, najmniej dochodowym przedsięwzięciem będzie w większości przypadków zarabianie mobilne. Na grach komórkowych zarobimy raczej nie więcej, niż kilkadziesiąt do stu kilkudziesięciu złotych w ciągu miesiąca – a i to jeżeli nam się poszczęści. Sprzedaż postaci i ekwipunku może być bardziej opłacalna; kłopot w tym, że dla większości z nas będzie to raczej jednorazowa transakcja.

Na szczęście im bardziej się zaangażujemy, tym więcej zyskamy. Na własnym blogu zarobić możemy nawet kilkaset złotych miesięcznie, co już będzie sporym bonusem dla studenckiego portfela. Oczywiście, profesjonalna strona www jest w stanie wygenerować jeszcze większe zyski, lecz wymaga także większej inwestycji. 

Zdecydowanie najwięcej zarobimy, tworząc filmiki i prowadząc streamy. Dochody z samych nagrań mogą wynieść do kilku tysięcy złotych; do tego dochodzą dotacje od fanów oraz wpłaty od reklamodawców. Zarabianie na grach zawsze rozszerzyć możemy o sprzedaż gadżetów w dedykowanym sklepiku czy płatne bonusy dla najzagorzalszych fanów.

Jak więc widać – jest sporo sposobów na zarabianie na grach. To, na który się zdecydujemy, powinno zależeć tylko od tego, jakie mamy oczekiwania co do zysków.

Jestem Absolwentką Uniwersytetu Ekonomicznego. Staram się przekazywać praktyczną wiedzę oraz ciekawe informacje na temat finansów osobistych, które pozwolą moim czytelnikom osiągnąć swoje cele finansowe. W wolnym czasie lubię zajmować się swoim małym ogródkiem i opiekować się kotem - Horacym.
2 comments
  1. Wiele tutaj interesujących i ważnych informacji.

    1. Dziękuję za komentarz. 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *