Wszystko o stypendium socjalnym

Chciałbym zaznaczyć już na początku, że każdy student może liczyć na wsparcie finansowe, ze strony uczelni. Do napisania tego artykułu natchnął mnie kolega, który podczas rozmowy wyznał, że musi iść do pracy i na studiach nie poradzi sobie finansowo. Odpowiedziałem wtedy, że na studiach z pewnością sobie poradzi, a jeżeli chodzi o kasę to można uzyskać różne pomoce ze strony uczelni. Są to między innymi: Stypendia socjalne, powiększone stypendium z powodu zamieszkania w domu studenckim, zapomogi. Po pierwszym roku można starać się dodatkowo o: stypendium rektora, stypendium sportowe. A pamiętajmy jeszcze, o pomocy poza uczelnianą, a mianowicie kredyt studencki (Kredyt polecam także, w przypadku, gdy nie jest tak do końca potrzebny, można na nim zarobić, ale o tym napiszę później).

Metod wymieniłem kilka, można je różnie łączyć, a tym samym otrzymywać, co miesiąc przyzwoite pieniądze. Podczas zeszłorocznych zawodach, rozmawiałem z kolegą, gdzie wymienialiśmy się własnymi doświadczeniami z zakresu możliwości pozyskiwania środków podczas studiów. Ja przyznałem, że w wakacje byłem za granicą w pracy, on wyjaśnił mi, że przez wakacje pracował nad kondycją. W skutek zamiłowania do sportu, ciężką pracą, na dzień dzisiejszy posiada stypendium na poziomie tysiąca złotych (Wydaje mi się, że mówił powyżej…)Dokonał tego łącząc stypendium socjalne i sportowe. Jest to dla mnie idealny przykład i potwierdzenie, że będąc w trudnej sytuacji, jest możliwość studiowania i utrzymywania swojej osoby.

Dzisiaj chcę bardziej szczegółowo skupić się na pierwszej pozycji pomocy od uczelni, czyli stypendium socjalne. Na każdej stronie, dowiemy się, że stypendium socjalne jest dla studentów, którzy są w trudnej sytuacji materialnej.

Kto ma prawo otrzymać stypendium socjalne

Wniosek o stypendium socjalne może złożyć student, który dochód obliczony na osobę w rodzinie nie przekracza kwoty 895,70 zł(kwota netto) miesięcznie.

Powiększone stypendium socjalne

Student może starać się o powiększenie stypendia socjalnego, z tytułu zamieszkania w domu studencki, lub w innym miejscu(wynajęty pokój), jeżeli dojazdy z miejsca zamieszkania byłby bardzo uciążliwe.

Ile wynosi stypendium

Wysokość stypendium socjalnego ustalana jest przez uczelnię. Dla przykładu w mojej uczelni, stypendium socjalne jest obliczane, jako różnica pomiędzy podstawą naliczania stypendium socjalnego i miesięcznym dochodem przypadającym na osobę w rodzinie. Nie mniej wartość ta nie może być niższa niż minimalna kwota stypendium socjalnego. Ustalona jest przez Rektora w porozumieniu z uczelnianym organem samorządu studenckiego. Minimalna kwota wynosi : 400zł.

Jakie papiery musimy złożyć i co należy wiedzieć

Tutaj polecam udać się na stronę swojej uczelni, wyszukaniu zakładki pomocy materialnej/stypendia, zapoznać się z regulaminem, pobrać wniosek i oświadczenia, które należy wypełnić i zanieść.

Podstawowe papiery, które musimy złożyć to:

  • wniosek o stypendium socjalne,
  • oświadczenie o dochodach,
  • oświadczenie do zwiększenia stypendium z tytułu zakwaterowania (o ile mieszkamy w akademiku, lub coś wynajmujemy),
  • oświadczenie o niepobieraniu stypendium socjalnego z innej uczelni,
  • oświadczenia o dochodach nieopodatkowanych, alimentach…

Tak na marginesie, miałem okazję wysłuchać historii, gdzie student pobierał stypendia socjalne z kilku uczelni, jak można obliczyć wychodził na tym bardzo dobrze. Ale do czasu, gdy wszystko się wydało. Nie polecam takich zagrywek, jest to najzwyklejsze oszustwo.


Stypendium socjalne dla studentów, którzy są w „trudnej” sytuacji materialnej

Podobnie jak w wyżej opisanej historyjce, jest pewnie grono studentów, które czerpią stypendia, a tak naprawdę nie powinni ich otrzymywać. Prosty przykład, to rodzice pracujący za granicą i nierozliczających się w Polsce. W zeznaniu dochodowym, które należy dołączyć do wniosku o stypendium, będą widniały zarobki na poziomie 0 zł. W ten oto sposób student otrzymuje maksymalne stypendium socjalne, a w rzeczywistości posiada dwa jachty 😉 Nie wiem jak jest teraz, wiem, że należy się rozliczać z dochodów z zagranicy, więc możliwe, że już wszystko kontrolują.

Co do innych metod, obiły mi się o uszy, ale nie jest to czas na wyszukiwaniu luk… Tym bardziej, że przez takie działania mogą stracić, naprawdę osoby potrzebujące.

Podsumowanie

Pomoc ze strony uczelni jest, poza uczelnią także znajdziemy sposoby na dodatkową gotówkę, więc może nie trzeba od razu skreślać studiów z powodu finansów? Zachęcam każdego, do spróbowania, jeżeli ma się taką chęć 🙂

Jeżeli w tekście znajdują się błędy proszę o komentarz, lub kontakt.

 

Czy podobał Ci się powyższy artykuł?
Jeśli tak, to wpisz swój adres e-mail i podaj swoje imię, a będę powiadamiał Ciebie o nowych artykułach.

Zero spamu, tylko wiadomości o nowych artykułach!

Jestem absolwentem Politechniki Poznańskiej z zainteresowaniami w dziedzinie marketingu oraz finansów osobistych. Chętnie zgłębiam tematy związane z tymi zagadnieniami i staram się w przystępny sposób dzielić tym na blogu.
12 comments
  1. Jak zwykle bardzo ciekawy wpis napewno się przyda osobą które myślą o studiach jednak nie stać ich na to.

  2. Jeżeli ktoś połączy różne możliwości, to na pewno będzie w stanie się utrzymać. A pamiętajmy, że pomiędzy zajęciami, albo w weekendy można jeszcze pracować.

  3. Uczelnie starają się pomagać, często jednak przekracza się progi o ledwie kilka złotych a wtedy można pożegnać się z pomocą.

  4. Człowieku wielkie dzięki przywróciłeś mi wiarę w moje działania jako studenta, muszę pomyśleć o tych zapomogach bo szczerze mówiąc to krucho stoi ten mój budżet studencki.
    Pozdrawiam.

    1. Cieszę się że pomogłem, działaj i nie trać wiary !:)

  5. słabo u Ciebie z wiedzą na temat stypendiów socjalnych.
    Składając podanie o takową zapomoge składa się również oświadczenie o dochodach niepodatkowanych – w tym m.in dochody z pracy za granicą.

    1. Zgadza się, też mam je ściągnięte, powinien zostać wypełniony i złożony. Nie mniej jest to oświadczenie, gdzie w niektórych wypadkach, może być przedstawione w inny sposób. Zagmatwałem trochę to, ale na tym skończę. Nie chcę przedstawiać jakichkolwiek rzeczy, które nie są legalne. Może słyszałeś o różnych przypadkach, jeżeli nie to i też dobrze 🙂

  6. Hej, ciekawy wpis! Miałem trudności, gdy pierwszy raz starałem się o stypendium, szkoda, ze wtedy nie trafiłem na taki poradnik :D.

    1. Dzięki za komentarz. Mam nadzieję, że zachęci to innych do działania 🙂

  7. Hej, ciekawy wpis! Miałem trudności, gdy po raz pierwszy starałem się o stypendium, szkoda, ze wtedy nie trafiłem na taki poradnik :D.

  8. Zgadzam się z poprzednikami – bardzo interesujący wpis, na pewno przyda się studentom. Czekam na kolejne posty 🙂

  9. Mimo wszystko trudno jest się utrzymac samodzielnie za stypenium, które wynosi nawet ponad tysiąc złotych. Mieszkanie, rachunki, żywność – ledwo na to starczy, bo nie można wiecznie żyć na zupkach chińsik i przez całe studia chodzić w jednych butach. Stypenia w Polsce sa niesłychanie niskie, a staranie o nie wcale nie łatwe. Żałuję, bo to by zachęcao do studiowania i osiągania dobrych wyników.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *