Sposoby na dodatkowy dochód

Sposób na dodatkowy dochód

Choć sytuacja na rynku pracy w ciągu ostatnich kilku lat uległa zdecydowanej poprawie, nadal wiele osób narzeka na niskie zarobki. Poszukując sposobów na podreperowanie domowego budżetu, szuka więc dodatkowego źródła dochodu. Sposobów na dorobienie do pensji może być wiele. Sprzyja temu rozwój nowoczesnych technologii oraz powszechny dostęp do Internetu. Nie zawsze jednak praca dodatkowa musi być związana z komputerem. Istnieje wiele możliwości zarobkowania. Wystarczy się rozejrzeć, by je odnaleźć.

Dodatkowa praca to coraz powszechniejszy sposób nie tylko na załatanie dziury w domowym budżecie, ale odłożenie pieniędzy na przyszłość. Przy niskich zarobkach oszczędzanie z podstawowej pensji może być trudne. Jakkolwiek przesłanki do podjęcia dodatkowej pracy mogą być różne, zawsze przyświeca im jeden cel – większe wpływy na konto bankowe. Jak można je uzyskać?

Od czego zacząć?

Na wstępnie należy zaznaczyć, że praca dodatkowa nie zawsze musi być związana z dotychczas wykonywanym zajęciem czy wykształceniem. Niekiedy są to diametralnie różne dziedziny, w których doskonale realizuje się jeden i ten sam człowiek.

Wybierając pracę dodatkową, warto powiązać ją z naszą pasją, z tym, co lubimy robić albo z tym, czego zawsze chcieliśmy w życiu spróbować. Być może takie podejście do tematu nie przyniesie od razu kokosów, ale w perspektywie pozwoli na rozwój i systematyczne zwiększanie dochodów. Z czasem praca dodatkowa może nawet stać się naszym głównym zajęciem, które pozwoli na utrzymanie rodziny i rezygnację z etatu…

Dlaczego warto wybierać na pracę dodatkową aktywność, która sprawiają nam przyjemność? Wyobraźmy sobie sytuację, gdy po 8 godzinach pracy wracając do domu, mamy jeszcze w perspektywie widmo pracy dodatkowej, która zamiast przynosić nam radość, jest udręką. Czy łatwo będzie ją wykonywać?

Gdzie szukać pomysłu?

Choć może to zabrzmieć prozaicznie – poszukajmy inspiracji w nas samych. Wiem, że na początku może wydawać się to trudne, bo przecież, podążając za myśleniem wielu z nas – „umiem tylko tyle, ile robiłem do tej pory na etacie” – to tak naprawdę w wielu osobach drzemią umiejętności, które mogą zostać docenione i wykorzystane w pracy dodatkowej. Wystarczy się dobrze zastanowić.

Być może, choć nie jesteś cukiernikiem, pieczesz przepyszne ciasta i tory. Może pasjonuje Cię grafika komputerowa lub jesteś programistą – amatorem. Lubisz robótki ręczne, doskonale radzisz sobie z maszyną do szycia i potrafisz tworzyć niesamowite kreacje, w szkole pisałeś świetne wypracowania, doskonale znasz język portugalski albo pasjonujesz się fotografią i od zawsze robiłeś zdjęcia wszystkim swoim znajomym.

Często wystarczy lekko podszlifować już posiadane umiejętności, by szybko znaleźć odbiorców swoich usług i stać się dla nich cenionym specjalistą.

Konkretne przykłady

Dla osób, którym znalezienie zajęcia wiążącego się w oczywisty sposób z własnymi umiejętnościami i zainteresowaniami sprawia trudność, podsuwam kilka gotowych pomysłów.

Bloger

To ostatnio dość modny sposób na zarabianie. Zaczyna się zwykle od pisania dla przyjemności. O dzieciach, swoich zainteresowaniach, wędkarstwie, modzie, podróżach… Możliwości jest wiele. Z czasem, jeśli blog prowadzony jest z pasją, a wpisy pojawiają się systematycznie i cieszą zainteresowaniem czytelników, pojawią się pierwsze propozycje współpracy od potencjalnych reklamodawców.

Współpraca może przybierać różne formy. Blogerzy często proszeni są o napisanie recenzji konkretnego produktu, umożliwienie zamieszczenia artykułu sponsorowanego lub reklamy banerowej.

Copywriting

Dla osób, które lubią pisać, innym pomysłem na zarabianie może być copywriting. Pisanie tekstów na potrzeby agencji marketingowych, firm pozycjonerskich i indywidualnych klientów cieszy się dziś coraz większym zainteresowaniem. Zwykle niepotrzebne jest nawet kierunkowe wykształcenie. Wystarczy zamiłowanie do pisania oraz umiejętności, które pozwolą na tworzenie interesujących tekstów.

W zależności od potrzeb copywriterzy piszą teksty seo, sprzedażowe, mailingi, artykuły specjalistyczne, teksty na stronę www klienta i wiele innych.

Praca z tekstem

Tworzenie wartościowych artykułów nie ogranicza się do ich napisania. Klienci oprócz copywriterów poszukują też redaktorów i korektorów. Teksty przed publikacją powinny zostać sprawdzone zarówno pod względem merytorycznym (dotyczy to zwłaszcza artykułów specjalistycznych), jak i językowym i stylistycznym. Klient, który zabiega o swój wizerunek w Internecie, nie może pozwolić sobie na wpadkę. Te potrzeby to dla osób pracujących z tekstem okazja do dodatkowych zleceń.

Fotograf

Być może fotografią interesujesz się od dawna i, choć nie jesteś zawodowym fotografem, Twoje prace wzbudzają zachwyt wśród znajomych. Nie musisz od razu otwierać własnej pracowni fotograficznej, by zarabiać w ten sposób. Na początek wystarczą zlecenia wśród znajomych i własna strona internetowa, na której pochwalisz się efektami swojej pracy. Sesje fotograficzne maluszków albo fotografia ślubna w plenerze jest teraz bardzo popularna.

Na zakończenie

To jeszcze nie koniec pomysłów. Możliwości są niemal nieograniczone. Osobiście miałam okazję spotkać się z osobą, która z pasji do pieczenia postanowiła otworzyć pracownię piernikową, gdzie nie tylko piecze przepyszne pierniki, ale uczy też jak to robić. Poznałam też pełnoetatową mamą, która w domowym zaciszu wypieka i dekoruje torty weselne oraz urodzinowe. Odnalezienie swojej pasji może być kluczowe w znalezieniu efektywnego sposobu na dorobienie do pensji. Każdy inny rodzaj pracy może nas skutecznie zniechęcać. Warto zapamiętać, że biznesy tworzone z pasji mają największą szansę powodzenia.

Więcej informacji na temat możliwości wykonywania pracy dodatkowej znajdziecie na stronie http://sps-ruczaj.pl

Jestem absolwentem Politechniki Poznańskiej z zainteresowaniami w dziedzinie marketingu oraz finansów osobistych. Chętnie zgłębiam tematy związane z tymi zagadnieniami i staram się w przystępny sposób dzielić tym na blogu.
5 comments
  1. Z fotografią w dzisiejszych czasach może być już ciężko. Szczególnie dlatego że sprzęt nie jest już tak drogi.

  2. Studenci nie mają lekko w naszym kraju.

  3. Podane przykłady to naprawdę świetne pomysły na zarobienie paru dodatkowych groszy. Dla studentów idealne 🙂

  4. To jest bardzo dobry sposób na dodatkowy dochód.
    Czekam na więcej 🙂

  5. Bardzo dobre pomysły. Czasami nawet wystarczy właśnie nasze hobby, by zacząć zarabiać dodatkowe pieniądze.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *