zarabianie w internecie 2022

Praca Online 2022 – Jakie prace można wykonywać przez internet?

Mamy 2022 rok, a ja raz na kilka tygodni dostaje pytanie w stylu „Jak zacząć pracę w internecie?”, „Jak dorobić 100 zł?„, „Czy przez internet można zarobić 4000 zł?„.

Uważam, że w 2022 roku istnieje naprawdę wiele sposobów na zarabianie pieniędzy online. Możesz pracować jako freelancer, bloger lub właściciel sklepu e-commerce. Możesz też założyć własnego bloga i promować za jego pośrednictwem produkty afiliacyjne lub zostać influencerem na Instagramie czy YouTube.

Istnieje również wiele sposobów na generowanie dochodu poprzez sprzedaż kursów i produktów, pisanie tekstów copywriterskich, tworzenie lub edytowanie filmów i streaming np. grając na Twitch’u.

Poniżej przedstawiam listę 10 sposobów na zarabianie w internecie:

1. Freelancer online

Praca freelancera jest świetnym sposobem na zarabianie pieniędzy oraz na zdobycie cennego doświadczenia. Według mnie idealnie nadaje się w momencie chęci monetyzacji własnych „zajawek”. Chęci polepszenia lub zdobycie całkowicie nowych umiejętności.

Jakie prace można wykonywać jako freelancer?

Praktycznie każda praca może być wykonywana jako freelancer. Freelancerzy mogą zajmować się takimi pracami, jak pisanie tekstów (troszkę szerzej opiszę to poniżej), projektowanie grafik, edycja filmów, programowanie, tłumaczenie, obsługa klienta, obsługa social media, poszczególne działania związane z marketingiem i wiele innych.

Serwisy, takie jak Fiverr, Upwork, PeoplePerHour i Guru, oferują wiele możliwości dla freelancerów, a także dla osób szukających freelancerów do wykonania konkretnych zadań. Warto przeklikać serwisy, sprawdzić kategorie, konkretne ogłoszenia i zorientować się, czy taka forma pracy jest dla nas.

2. Bloger – prowadzenie bloga

W bardzo dużym uproszczeniu – Tworzysz własnego bloga, piszesz systematycznie o swojej pasji, doświadczeniach lub na tematy nakierowane na generowanie ruchu.

Odpowiadając na zapotrzebowanie czytelników, zdobywasz zainteresowanie – ruch, który możesz finalnie monetyzować.

Poniżej 6 sposobów na monetyzację bloga:

 1. Sprzedaż produktów cyfrowych, takich jak e-booki, kursy wideo lub aplikacje.
 2. Sprzedaż produktów fizycznych, takich jak książki, gadżety lub ubrania.
 3. Wyświetlanie reklam na blogu np. Google Adsense (google.com/intl/pl_pl/adsense/start/).
 4. Współpraca z firmami w ramach reklamy sponsorskiej lub w ramach wspólnych projektów.
 5. Programy partnerskie (opisuje je szerzej w punkcie 4).
 6. Sprzedaż artykułów sponsorowanych (np. na platformie whitepress.pl).

3. Właściciel sklepu e-commerce / Dropshipping

Dropshipping to biznes, który w ostatnim czasie staje się coraz bardziej popularny. Dropshipping jest to forma sprzedaży internetowej, w której towar jest wysyłany bezpośrednio od producenta lub dystrybutora do klienta. Sprzedawca nie musi posiadać własnego magazynu co jest największym plusem, a cały proces sprzedaży i wysyłki jest zautomatyzowany.

Sprzedaż produktów można rozpocząć za pośrednictwem sklepu internetowego lub platformy sprzedażowej, takiej jak Allegro, eBay lub Amazon.

W Polsce mamy następujące platformy, które umożliwiają integrację z hurtownią:

 • Shoper
 • ShopGold
 • Sky-Shop
 • Shopify
 • Selly
 • IdoSell

Dla bardziej doświadczonych osób, można skorzystać platformą open source: PrestaShop, WordPress – Woocommerce lub Magento.

4. Affiliate Marketer

Marketing afiliacyjny to rodzaj marketingu opartego na wynikach, w którym firma nagradza nas za każdego gościa lub klienta sprowadzonego przez własne działania marketingowe. Program może być tak skonstruowany, że płatności są dokonywane, gdy przekierowany użytkownik kończy pewne działania istotne dla obu stron, takich jak zakup czegoś lub wypełnienie formularza na stronie partnera. W przeciwieństwie do tego, reklama banerowa po prostu zapewnia linki, które przekierowują użytkowników bezpośrednio do innej strony internetowej (bez dalszej interakcji).

Polecane sieci afiliacyjne/programy partnerskie w 2022 roku:

Program MyLead (mylead.global) – To strona, na której znajdziesz wiele programów, na których możesz zarabiać pieniądze poprzez udostępnianie linków na własnej witrynie lub do swoich znajomych.

Program partnerski Ceneo (pp.ceneo.pl) – Ceneo.pl to serwis internetowy, który oferuje możliwość porównania cen różnych produktów. Dzięki temu można udostępniać najbardziej atrakcyjne oferty na własnej witrynie np. podczas pisania artykułu na temat ulubionych produktów. Za każde wejście otrzymamy określoną kwotę (kwoty uzależnione są od kategorii produktów).

Program partnerski Bankier.pl (systempartnerski.pl) – Jest platformą internetową, która posiada ponad 200 kampanii reklamowych, głównie związane z rynkiem bankowym. Zaletą jest tutaj minimum wypłaty, która wynosi 50 zł.

Program partnerski Comperialead (comperialead.pl) – Jest to jedna z największych porównywarek finansowych w Polsce. Dla mnie jest to duży konkurent powyżej platformy od Bankier.pl

Program partnerski NetSalesMedia (netsalesmedia.pl) – Połączona spółka programów partnerskich SalesMedia i NetSales. Posiada reklamodawców z przeróżnych branż: odzieżowych, finansowych, elektroniki, zabawek czy jedzenia.

Program TradeDoubler (tradedoubler.com/pl/) – To globalna sieć marketingu afiliacyjnego, która od 20 lat tworzy innowacyjne rozwiązania na potrzeby marketingu cyfrowego. Sieć działa w 10 krajach i posiada jedną z największych liczbę reklamodawców.

5. Influencer / Instagramer / TikToker

Jako influencer możesz zamieszczać wszystko, od tutoriali makijażowych po treści lifestylowe i zarabiać za to pieniądze. Musisz tylko znaleźć odpowiednią publiczność dla swoich treści, a następnie zacząć tworzyć angażujące i informacyjne posty, które będą lubić.

Jak zacząć swoją przygodę z Instagramem?

Najlepszym sposobem, aby Twoje treści się wyróżniały, jest bycie sobą. Jeśli jesteś zabawny i sarkastyczny, zamieszczaj zabawne treści. Jeśli jesteś fashionistką, która uwielbia zakupy, to twórz posty o strojach, które pokazują twój styl bez rozbijania banku.

Jak można zarabiać na Instagramie lub TikToku?

Zarabianie na Instagramie lub TikTok może odbywać się na wiele sposobów. Najpopularniejszym sposobem jest sprzedaż produktów lub usług za pośrednictwem tych platform.

Inne sposoby zarabiania to m.in.:

 • reklama produktów lub usług,
 • sprzedaż treści (np. e-booków, kursów wideo itp.),
 • organizowanie eventów (np. koncertów, warsztatów, szkoleń itp.),
 • prowadzenie bloga lub kanału na YouTube i przekierowywanie na te media użytkowników z Instagrama lub TikToka.

6. Nauczyciel online/ korepetytor

Uczenie innych ludzi jak coś zrobić jest jedną z najpopularniejszych prac dla osób, które chcą zarabiać pieniądze online. Możesz uczyć wszystkiego, od gotowania lub ogrodnictwa, do tego jak grać na instrumencie lub napisać książkę.

Najczęściej słyszałem o korepetycjach z matematyki, języka polskiego, fizyki i angielskiego, ale jak wspomniałem wyżej, nie ma tutaj ograniczeń. Jeżeli czujesz się w jakieś dziedzinie dobrze, na pewno znajdzie się osoba, która chętnie zapłaci za przekazanie wiedzy.

Jeśli masz doświadczenie w uczeniu innych, jak mogą się poprawić, to może to być doskonała opcja dla Ciebie!

7. Prowadzenie kanału na YouTube

YouTube to druga co do wielkości wyszukiwarka internetowa na świecie. Ma ponad 1 mld użytkowników i stał się jedną z najpopularniejszych platform dla twórców treści internetowych. Jest to więc ogromny rynek, na którym można zarobić.

Aby rozpocząć przygodę z YouTubem, należy założyć kanał na YouTube, następnie nagrywać i przesyłać na kanał regularnie filmy o interesującej tematyce. W miarę rozwoju kanału można rozważyć wprowadzanie dodatkowych elementów takich jak: live streaming, vlogi, ciekawe formy filmów lub YouTube Shorts.

YouTube ma wiele funkcji, które pozwalają na monetyzację Twojego kanału: reklamy (po spełnieniu kreślonych wymogów, z którymi można zapoznać się na stronie https://support.google.com/youtube/answer/72851?hl=pl), sprzedaż towarów, kursów, lokowanie marek i produktów.

8. Kryptowaluty

Kryptowaluty to waluty cyfrowe, które wykorzystują techniki szyfrowania do regulacji generowania jednostek walutowych i weryfikacji transferu środków, działając niezależnie od banku centralnego.

Odnośnie kryptowalut nie mam na myśli inwestowanie własnych środków, lecz dwa działania, przez które można rozpocząć swoją przygodę z krypto:

 • Airdropy krypto – to strategia marketingowa, którą przyjęły nowe firmy kryptowalutowe w celu promowania projektu. Polega ona na rozprowadzaniu tokenów wśród użytkowników za darmo lub za wykonanie prostych działań promocyjnych np. udostępnienie kanałów social media projektu, dodanie komentarza, wypełnienie ankiety.
 • Akcje / Aktywności / Promocje – organizowane w głównej mierze przez giełdy kryptowalut, które organizują akcje promocyjne, w których należy wykonać różne działania, w zamian nagrody lub udział w losowaniach.

9. Streamowanie – Twitch

Twitch to najpopularniejszy serwis streamingowy i łatwo zauważyć dlaczego. Dzięki aktywnej społeczności użytkowników, możesz zarabiać pieniądze z Twitcha poprzez streamowanie gier lub wykonywanie innych czynności na swoim kanale.

Możesz również użyć Twitcha jako platformy do budowania swojej marki, tworząc pokazy, które są unikalne i interesujące dla widzów.

10. Copywriting

Copywriting to sztuka tworzenia materiałów marketingowych, takich jak reklamy, broszury i zawartość strony internetowej. Jeżeli masz lekkie pióro, umiesz kreatywnie przekazać informacje o produkcie, żeby zachęcić do kupna, to ta praca może być idealna dla ciebie. Pracę można wykonywać zdalnie, więc ogranicza nas jedynie czas.

Gdzie szukać zleceń z copywritingu?

 • Goodcontent (goodcontent.pl),
 • GiełdaTeksów (gieldatekstow.pl),
 • Textbookers (textbookers.com),
 • Oferia (oferia.pl),
 • Grupy na facebooku (np. Copywriter poszukiwany – zlecenia dla copy – facebook.com/groups/1533551266884228)

Podsumowanie

Mam nadzieję, że podobał Ci się ten krótki przegląd niektórych z wielu sposobów zarabiania pieniędzy online w 2022 roku. Jeśli masz jakieś pytania lub korzystałeś / korzystałaś z innego sposobu zarabiania online, daj znać w komentarzu. Rozwińmy ten artykuł razem.

Jestem absolwentem Politechniki Poznańskiej z zainteresowaniami w dziedzinie marketingu oraz finansów osobistych. Chętnie zgłębiam tematy związane z tymi zagadnieniami i staram się w przystępny sposób dzielić tym na blogu.
2 comments
 1. Prac jest oczywiście mnóstwo, ale kluczem jest wybranie takiej, które będzie też dawała satysfakcję, a nie będzie tylko nużącą czynnością, którą trzeba wykonywać z przymusu.

  1. Dziękuję za komentarz. Zgadzam się, będzie zdecydowanie łatwiej w momencie, gdy dana praca będzie dawała satysfakcję.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *