inflacja

Inflacja – co to jest? Przyczyny rosnących cen

Bardzo często spotykamy się z nazwą inflacja. Pojęcie to wykorzystywane jest przez bankowców, dziennikarzy i specjalistów od finansów. Niewiele osób natomiast wie co ono dokładnie oznacza i w wyniku jakich zjawisk ekonomicznych powstaje.

Definicja inflacji

Inflacja oznacza proces, w którym wciąż rosną ceny. Wzrost taki utrzymuje się stale przez długi czas i ma stały charakter. Krótko mówiąc w danym okresie wciąż podnoszone są ceny za usługi i za towary. Przez taką sytuację znacznie spada wartość pieniądza.

Mamy wiele rodzai inflacji

Inflacja nie jest równa inflacji. Występuje jej kilka rodzai:

  • ujemna,
  • pełzająca, czyli taka, która nie przekracza 5 % rocznie,
  • galopująca,
  • kredytowa,
  • jawna,
  • wewnętrzna,
  • budżetowa.

 

Skąd się bierze?

Inflacja powstaje wtedy gdy na rynku jest za dużo pieniędzy a za mało towarów. W wyniku takiej sytuacji ceny towarów i usług drożeją co powoduje, że znacznie spada wartość pieniądza. Inflacja bierze się z faktu, że więcej i szybciej przybywa pieniądza. Nadwyżka pieniędzy na rynku nie sprzyja popytowi a powoduje powstawanie inflacji. Inflacja powstaje w wyniku gdy na rynek wprowadza się nowe finanse oraz gdy następuje wzrost kosztów produkcji, na przykład, gdy drożeje ropa naftowa, rośnie cena transportu a to z kolei powoduje, że rośnie też cena towarów przewożonych przez dany transport.

Jakie są przyczyny powstawania inflacji?

Przyczyn powstawania inflacji jest kilka. Najczęściej z inflacją mamy do czynienia gdy:

  • znacznie zwiększa się podaż pieniądza, dzieje się tak ponieważ bank centralny danego kraju wprowadza więcej pieniędzy na rynek,
  • nagle i niespodziewanie wzrastają koszty produkcji,
  • budżet państwa jest niezrównoważony,
  • nagle rośnie cena produktu, który ma wpływ na daną gospodarkę,
  • nagły wzrost wydatków na zakup finalnych dóbr i usług.

 

Inflacja kosztuje

Inflacja nie jest zjawiskiem tanim i takim, które przebiega nie pozostawiając żadnych śladów w gospodarce danego kraju. Cały proces znacznie zmniejsza inwestycję zagranicznych partnerów w kraju objętym inflacją. Przedsiębiorcy nie mają zaufania do pieniądza, produkują mniej towarów bowiem nie wiedzą w jakich cenach będą mogli je sprzedać w niedalekiej przyszłości. Inflacja przyczynia się także do wzrostu opodatkowania w danym kraju oraz znacznie ogranicza się inwestowanie własnych środków. W kraju objętym inflacją sytuacja gospodarcza staje się niepewna a ludzie tracą coraz więcej swoich oszczędności. Rosnące ceny w trakcie inflacji są galopujące.

Jak mierzy się inflację?

Miernikiem inflacji jest wskaźnik CPI. Jest to skrót od angielskiego określenia: consumer price index i oznacza on określony wskaźnik cen usług i towarów jako zakupów konsumpcyjnych. Co miesiąc przez GUS publikowana jest wartość CPI. Dzieje się to na podstawie zgromadzenia, przez rząd, cen handlowych i usługowych z różnych punktów. Corocznie taka lista jest publikowana i ogłaszana. Na jej podstawie można określić miernik PKB. W ten sposób otrzymuje się informacje o produktach konsumenckich, które są największą kategorią PKB.

Jakie są skutki inflacji?

Największym i najgorszym skutkiem każdej inflacji jest spadek zaufania do pieniądza danego kraju. Pieniądz staje się dobrem bardzo niskim i niewiele można za niego kupić. Znacznie osłabia się efektywność gospodarcza, znacznie spada dochód pożyczkodawców oraz staje się niepewny zysk rzeczywisty. Sytuacja w kraju objętym inflacją jest niepewna a w sytuacjach ekstremalnych może nawet powstać hiperinflacja. Inflacja jest więc zjawiskiem niezbyt dobrym dla rozwoju gospodarki danego kraju.

Jestem absolwentem Politechniki Poznańskiej z zainteresowaniami w dziedzinie marketingu oraz finansów osobistych. Chętnie zgłębiam tematy związane z tymi zagadnieniami i staram się w przystępny sposób dzielić tym na blogu.
5 comments
  1. ostatnio gdzieś w tv pytali ludzi czym jest inflacja – kurcze jednak niewiedza na ten temat jest ogromna 😛 sam się tego nie spodziewałem dopóki nie posłuchałem wypowiedzi ludzi 😛 no i jak w państwie ma się spinać jeśli ludzie podstaw nie ogarniają…

  2. wszystko rośnie ale jak to dzisiaj czy wczoraj powiedział nasz mądry głowa – wszystko rośnie ale olej tanieje 😀 także cieszmy się takimi wydarzeniami 😀

  3. Realna inflacja na poziomie ok. 1 – 2% w skali roku jest moim zdaniem zjawiskiem pożądanym. Stymuluje rozwój gospodarki i wzrost płac. Problem w tym, że GUS obecnie maskuje dużo wyższą inflację, manipulując min. koszykiem inflacyjnym.

  4. To zagadnienie jest niezwykle ważne i warto znać jego definicję. Super wpis.

    1. Dziękuję za komentarz 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *