Co zrobić z wyciągiem bankowym?

Wyciągi w formie papierowej i elektronicznej to nieodłączny element posiadania rachunków bankowych. I chociaż ich analiza nie wymaga złożonych umiejętności matematycznych, wielu Polaków nie ma pojęcia, co zrobić z podsumowaniem swoich wydatków. Sprawdź, jak efektywnie wykorzystywać dane z wyciągów bankowych.

Kontrola to pierwszy krok do oszczędności

Wyciąg z karty płatniczej może być cenną informacją na temat Twoich zwyczajów konsumenckich. Jeżeli chciałbyś je zmienić, np. zacząć więcej oszczędzać, analiza miesięcznych raportów pomoże Ci zidentyfikować niepotrzebne wydatki, krytyczne momenty miesiąca i budżetowe pułapki. Postaraj się patrzeć na wyciąg nie jak na ciąg przypadkowych liczb, ale jak na poszczególne decyzje zakupowe podejmowane z różnych powodów. Skup się na tych, które wydadzą Ci się najmniej uzasadnione. Zaznacz je i przypomnij sobie dni i sytuacje, w których najchętniej wydawałeś pieniądze w sposób impulsywny. Uświadomienie sobie tych wydatków pomoże Ci nad nimi zapanować i w przyszłości unikać niekontrolowanych zakupów. Staraj się, aby z miesiąca na miesiąc zaznaczonych pozycji na wyciągu było coraz mniej.

Porządek popłaca

Płacąc rachunki, podatki i regulując wszelkie inne zobowiązania poprzez rachunek rozliczeniowy masz możliwość wygenerowania potwierdzenia płatności, a dodatkowym dowodem Twoich operacji finansowych jest właśnie wyciąg bankowy. Dostęp do archiwów instytucji finansowych nie jest nieograniczony, dlatego warto przechowywać swoje miesięczne raporty, by móc posiłkować się nimi w razie kontroli z Urzędu Skarbowego lub gdyby opłaty za media z jakiegoś powodu nie dotarły na właściwe konta. Poza tym regularne śledzenie wydatków daje Ci możliwość stworzenia równoległych okresów porównawczych, – jeśli zastanawiasz się, ile w zeszłym roku wydałeś na wakacje lub święta, wyciąg z karty przybliży Ci wszystkie kwoty.

Zabezpieczenie Twoich finansów

W razie zgubienia lub kradzieży karty płatniczej trzeba ją oczywiście jak najszybciej zablokować, żeby uniemożliwić wypłatę środków. Bez względu na to, czy jest to karta debetowa czy kredytowa, dobrze jest ubezpieczyć ją na wypadek, gdyby znalazła się w niepowołanych rękach. W takiej sytuacji zapis transakcji będzie podstawą do otrzymania ewentualnego odszkodowania. Warto pomyśleć też o dziennym lub miesięcznym limicie wypłaty środków z karty płatniczej.

Jeśli chcesz wiedzieć więcej na temat kart płatniczych i rachunków osobistych zajrzyj na:

http://www.kasastefczyka.pl/klienci-indywidualni/konta-i-karty

6 comments
  1. Ja wyciągi wszystkie zabieram, z czasem gdy znajdę kilka chwil podliczam i zapisuję w notesie. Polecam taką opcję.

    1. Jak najbardziej, właściwy sposób na świadomość finansową 🙂

  2. Ja niestety nie płacę wszędzie kartą, więc miałbym problem, aby „ogarnąć” wszystkie moje wydatki. Niemniej jednak osoby korzystające regularnie z w/w środka płatności będą zadowolone, że mają wszystko pod ręką na jednym papierze.

  3. Wyciągi bankowe, fakt bywają przydatnym narzędziem do kontroli wszystkich finansów. Grunt jednak w tym, by rodzice nie dowiedzieli sie o niekontrolowanych wydatkach. Dlatego ja zaprzestałam przysyłania do mojego domu rodzinnego tegoż papierka;-)

    1. Dziękuję za pozostawienie komentarza. Jeżeli rodzice mogą być źli za jakieś zarobki, to faktycznie dobre rozwiązanie 🙂

  4. Ja sobie wszystkie wydatki zapisuję od razu w notatniku w telefonie. Sprawdzanie wyciągów to może być niezły sposób na weryfikowanie tego, czy o czymś nie zapomniałem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.