Szkolenie invest finance – Inteligencja Finansowa

Witajcie,

6 marca 2013 r. na mojej uczelni w Pile, odbyło się darmowe szkolenie, dotyczące „Inteligencji Finansowej”. Niestety po spotkaniu, słyszałem zewsząd wiele słów negatywnie je oceniających. W sumie, można było się domyślić, że jeżeli mamy do czynienia ze szkoleniem darmowym, to musi w tym być haczyk… No i był! Podczas spotkania przedstawiono w bardzo ładny, obrazowy sposób strategię inwestowania, ale… za pośrednictwem invers finance group. Zdziwiło mnie, że na slajdach zawsze wykresy są na plus, a w rzeczywistości wiemy, jak to jest na giełdzie?!

Niektóre przykłady, przedstawione na szkoleniu, były co prawda przesadnie wyolbrzymione, jednak można było z nich wynieść także i coś pożytecznego. Tematy, jakie były poruszane na szkoleniu, to :

 • Jak inwestować? I czy stać Cię, aby nie inwestować?
 • Jak planować swoje cele – prywatne, zawodowe, finansowe?
 • Czy wysokie IQ pozwoli nam zarobić pieniądze?
 • Edukacja szkolna a zarabianie pieniędzy?
 • Giełda? Forex? Fundusze inwestycyjne czy lokata? Co wybrać?
 • Pracuj, by żyć, nie żyj, aby pracować!
 • Procent składany – największe odkrycie w dziejach ludzkości?
 • Spraw, aby pieniądze pracowały dla Ciebie!
 • Jak zarabiać więcej niż rynek?
 • Strategia inwestycyjna IFG – klucz do sukcesu?
 • Jak oszczędzać? Czyli od czego zacząć?
 • Skąd wziąć kapitał na start?

Jak myślą bogaci?

Cała prezentacja podzielona była na dwie części i na dwóch wykładowców.
Pierwsza część dotyczyła zagadnień ogólnych, wprowadzających. Jedna z przedstawionych zasad utkwiła mi głęboko w świadomości, brzmiała ona: „Na początku płać sobie”. Chodzi o to, aby na początku każdego miesiąca z wypłaty odkładać jakiś procent pieniędzy, następnie dokonać wszelkich opłat itp. jeżeli zabraknie pod koniec miesiąca, staramy się tę daną kwotę zarobić/dorobić, oczywiście w ostateczności można skorzystać z tych odłożonych. Jest w tym coś, gdyż na własnej skórze potwierdziłem tę zasadę. Człowiekowi, jeżeli coś braknie, stara się jak najszybciej uzupełnić deficyt…

Druga część dotyczyła już samego inwestowania. Przedstawiono konkretne przykłady. Duże grono respondentów w tym momencie się rozgadało. Ponadto nie było już tak ciekawie jak wcześniej. Być może wynikało to z niewystarczającej wiedzy, bądź z zamieszania, aczkolwiek myślę, że wina stoi po środku.

Chciałbym jeszcze wypowiedzieć się na temat, ważnego dla mnie, zagadnienia „Skąd wziąć kapitał na start”. Według wykładowcy, możliwość zebrania początkowego kapitału, mogłaby zacząć się od roznoszenia ulotek: kilka dni w tygodniu, stawka przyjęta 5 zł/h, wynagrodzenie 200 zł/miesiąc. Oczywiście powinniśmy tę kwotę przeznaczyć na dalszą inwestycję. Ale sami się zastanówmy, jeżeli decydujemy się na pracę, by zarobić 200 zł, to liczymy na jakieś wydatki, a nie na przeznaczenie tego wynagrodzenia na inwestycję, która może okazać się totalnym „niewypałem”.

Po szkoleniu, rozdano ankietę. Jedno z pytań było następujące „Czy poleciłbyś szkolenie znajomemu, i dlaczego?” Mimo wątpliwości, odpowiedziałem: „Tak”. Na jego korzyść przemawia fakt, że zostało na nim przedstawione wiele aspektów, które bardzo przybliżają tematykę inwestowania i oszczędzania.

 

11 comments
 1. Bardzo dbają o swoich słuchaczy, dzwonili do Ciebie też ? Do mnie tak, niestety nie skorzystałem z ich usług, trochę im po prostu nie ufam.

  1. Tak, dzwonili. Ale odmówiłem dalszej współpracy.

 2. Ja nie chodzę na takie szkolenia, nic nie ma za darmo i od razu wiadomo, że muszą jakoś opłacić te szklenia, Czym ? Pieniędzmi jakie wyciągną. Takie jest moje zdanie. Pozdrawiam Bardzo !

  1. W sumie coś w tym jest 🙂 Ale nieraz dobrze posłuchać, można coś wynieść i spojrzeć z innej strony na cały temat.

 3. Czy mógłbyś kiedyś przetestować również tą stronę: ermail Ktoś mi wysłał ten link, ale nie jestem pewna takich rzeczy dlatego się tu zgłaszam

  1. Na pewno zajrzę na stronę i postaram się dowiedzieć co oferują 🙂

 4. Myślę, że przy każdych takich szkoleniach jest ukryty haczyk. W niektórych większy, w niektórych mniejszy. Byłam na szkoleniu na temat MLM, na początku wydawało Mi się wszystko oczywiste, jasne i proste, niestety po głębszych analizach wiem jak taki system działa, nie polecam.

 5. Dziękujemy za opinie!

  Jeżeli chodzi o kwestie zaufania, czy ryzyka to odniesiemy się do cytatu Warren’a Buffet’a – „Ryzyko bierze się z niewiedzy, o tym co robisz”.

  1. Powiedział także „Obraz gospodarki jest lepiej widoczny przez tylną, zakurzoną szybę, niż przez czysto umytą szybę przednią.” A właśnie takie miałem odczucie, oczywiście mogło to być spowodowane moją niewiedzą na przedstawiany sposób inwestycji.

 6. Takie szkolenia są bardzo ciekawe, szkoda tylko że dotyczą poszczególnych firm finansowych, nie ma więc wielkiego porównania. A takie szkolenia darmowe zawsze mają na celu przyciągnięcie potencjalnych klientów:)

  1. Masz rację. Wiadomo, dlaczego są darmowe. A przecież, trzeba zarobić na pensje dla osób występujących w szkoleniu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.