Kredyt studencki – Czy warto ?

Witam,

Dzisiaj zastanawiam się nad sprawą kredytu studenckiego. Według mnie jest to bardzo interesująca opcja, dlatego też chcę Wam przedstawić jak wygląda mniej więcej proces przyznawania kredytu, oraz postaram się odpowiedzieć na pytanie czy warto wziąć kredyt studencki.

Kredyt taki mogą otrzymać studenci studiów stacjonarnych i niestacjonarnych. Przyznawanie kredytu nie jest  już uzależnione od dochodów rodziców. Po przyznaniu kredytu otrzymujemy 600 zł miesięcznie na dowolny cel :), Wnioski należy składać od 1 października do 15 listopada. Po zakończeniu edukacji mamy 2 lata wolne od spłaty, po tym czasie kredyt jest rozbijany na połowę i tym samym zostaje wydłużony okres jego spłacania. Kredyt jest oprocentowany według zmiennej stopy procentowej, który na dzień 10.05.2012 r. wynosi 1,20, więc bardzo mało. Nie ma żadnych dodatkowych opłat czy prowizji. Dla najlepszych absolwentów jest możliwość uregulowania części kredytu przez państwo.

To są podstawowe informacje, w dużej mierze są to zalety, teraz pytanie czy warto ?  Na początek zastanowić się należy czy każdą z miesięcznych wpłat będziemy je wydawać, czy będziemy w stanie je odkładać, jeżeli tak przedstawmy małe obliczenia:

W moim przypadku, do uzyskania inżyniera zostało 2,5 roku. Czyli przez okres studiowania byłbym w stanie zagospodarować 18 000 zł , Myślę, że jest to bardzo przyzwoita kwota na start. Można ja od razu przeznaczyć na własne potrzeby, na wynajem domu, na własny biznes.  Pamiętajmy, ze kwotę można pomnażać, najprostszym sposobem będzie ulokowanie ich na lokacie. Przy 6 % kwotę tą możemy podnieś spokojnie o 1 000 zł.

Oczywiście do szczegółowego obliczenia dochodu powinniśmy uwzględnić inflację, opłaty banku itp. Ale do ogólnego zobrazowania to w zupełności wystarczy.

 

Kwota robi wrażenie i z pewnością byłaby użyteczna, co do spłaty musiałbym zacząć za 4,5 roku, rata wynosiłaby 300 zł, patrząc teraz jest to dość duża kwota, nie wiem jak wyglądałoby to za te 4 lata. Do tego czas spłaty kredytu będzie wynosił 5 lat, dość dużo. Oprocentowanie bardzo niskie więc jedynie ten okres spłaty jest dla mnie przerażający.

Banki udzielające kredytu :

 • PKO Bank Polski S. A.
 • Bank PEKAO S.A.
 • Bank Polskiej Spółdzielczości S. A.
 • Gospodarczy Bank Wielkopolski S. A.
 • Mazowiecki Bank Regionalny S. A.

 

Na sam koniec jeżeli chodzi o nasze pytanie „czy warto?”, to moja odpowiedź brzmi Tak, warto. Jeżeli mamy możliwość zbierania kapitału, to tym bardziej. Jest to duży zastrzyk początkowego kapitału na biznes czy na własne potrzeby, po ukończeniu edukacji.

Jeżeli chodzi natomiast o kredyty gotówkowe, można zobaczyć, lub porównać za pomocą kalkulatora dostępnego na stronie http://direct.money.pl/kredytygotowkowe/. W bardzo łatwy sposób można porównać, podając interesujące nas dane.

7 comments
 1. Ciekawa opcja dla tych, którzy idą na studia i potrzebują pieniędzy na rozkręcenie własnego biznesu.

 2. Też się nad tym zastanawiałem, właśnie w kierunku odkładania każdej raty i ulokowania pieniędzy na lokacie, rozumiem że nie ma żadnych przeciwwskazań prawnych do inwestowania tych pieniędzy? A co do czasu spłacania kredytu, czy nie można by było spłacić go szybciej niż w 5 lat? Np całość od razu plus odsetki?

 3. Nie ma żadnych przeciwwskazań, możesz z nimi zrobić co chcesz. Oczywiście można spłacić szybciej, jeżeli będziesz tyle zarabiał to nie ma problemu 🙂

 4. „Przyznawanie kredytu nie jest już uzależnione od dochodów rodziców. ”
  skąd to info?

 5. Zastanawiałem się nad tym kredytem, ale ostatecznie zrezygnowałem. Dlaczego? Dlatego, że kończąc studia chcę mieć „czyste konto”. Z kredytem kończę studia i zaczynam spłacać kredyt przez 5 lat! Jesteśmy uwiązani…

 6. Bartłomiej, postaw się w sytuacji osób, których nie stać na wynajem, książki lub ksera i pochodzą z małej miejscowości. Dla nich kredyt to świetne rozwiązanie, bo na kogo mogą jeszcze liczyć?
  Naturalnie, ty mówisz z własnej perspektywy, a potem jeszcze dodajesz liczbę mnogą „jesteśmy uwiązani”. Przykro mi, ale nie jesteś głosem ludu, tylko wypowiadasz się tylko za siebie samego.

 7. Kredyt studencki wg mnie jest świetnym rozwiązaniem dla osób, które go odpowiednio zainwestują, a nie wydadzą na bieżące potrzeby (zresztą jak każdy kredyt). Nawet jeśli Cię stać na studiowanie, to wg mnie warto jest wziąć kredyt i chociażby każdą wpłatę wrzucać na jakiś fundusz inwestycyjny. Są oczywiście lepsze sposoby i ja bym tak nie zrobił, ale jeśli ktoś o nich nie wie, to wg mnie jest to dobra opcja. Pieniądze po okresie studiów nie wypłacamy, tylko nadal leżą i są inwestowane. Warunek jest jeden – trzeba mieć za co spłacić kredyt i nie można go za nic wyciągać z funduszu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.