spółka

Czy warto kupić gotową spółkę?

Zakup gotowej spółki może przynieść inwestorowi wiele korzyści. Takie rozwiązanie wiąże się między innymi z oszczędnością czasu, a także z zaletami, wynikającymi ze stażu kupowanej firmy. Aby jednak rzeczywiście czerpać profity ze sfinalizowanej transakcji, należy rozsądnie wybrać kontrahenta. W naszym artykule przybliżamy proces zakupu gotowej spółki oraz podpowiadamy, jak skorzystać na jej posiadaniu.

Zalety posiadania gotowej spółki

Rejestracja nowej spółki jest dość żmudnym i przede wszystkim czasochłonnym procesem. Należy złożyć dokumenty w odpowiednich urzędach, a następnie czekać na ich decyzje. Zanim będzie można rozpocząć prowadzenie działalności minie nawet do kilku miesięcy. Czas oczekiwania zależy między innymi od tego, czy rejestrujesz nowy podmiot do VAT czy VAT-EU. Z kolei, kupując gotową spółkę, znacznie ograniczasz ilość formalności, których musisz dopełnić. Możesz więc zacząć działać niemal od razu, w przeciągu jednego lub dwóch dni od zgłoszenia chęci zakupu spółki. Tuż po podpisaniu u notariusza dokumentów nabycia w niej udziałów rozpoczynasz prowadzenie działalności. Taka spółka jest już bowiem zarejestrowana w Krajowym Rejestrze Sądowym. Ma również nadany numer NIP, KRS i REGON. Ponadto posiada poświadczoną notarialnie umowę spółki i została już zgłoszona do podatku VAT lub VAT-EU.

Jedną z zalet zakupu gotowych spółek jest również ich staż. Można nabyć takie, które zostały zarejestrowane kilka miesięcy wcześniej albo takie, które istnieją od kilku czy nawet kilkunastu lat. Gotowa spółka budzi większe zaufanie wśród kontrahentów. Ponadto prowadząc firmę, która ma już historię w Urzędzie Skarbowym i Krajowym Rejestrze Sądowym, możesz łatwiej uzyskać kredyt lub dotację. Czasami, aby uzyskać dofinansowanie ze środków unijnych, nie ma się nawet innej możliwości niż nabycie gotowej spółki. Tego typu wsparcie jest bowiem często ograniczone czasowo i należy spełnić szereg różnych warunków, aby się o nie ubiegać. Ponadto również zgłoszenie do wielu przetargów wymaga posiadania przez firmę kilku lat stażu. Co ważne, aby mieć historię w KRS i US, spółka wcale nie musiała wcześniej prowadzić działalności. Wystarczy, że została zarejestrowana.

Niewątpliwie dla części przedsiębiorców istotny jest także fakt, że część gotowych spółek posiada już pewne zezwolenia, licencje, koncesje czy certyfikaty. Nabywca nie musi się już o nie starać i może rozpocząć działania o wiele szybciej. Ponadto zdarza się, że oferowana spółka ma na wyposażeniu maszyny i urządzenia, a nawet wyprodukowane materiały. Bardzo ważne jest więc, aby znaleźć rozwiązanie, które będzie dostosowane do potrzeb inwestora. Dla jednych lepsza będzie spółka, która nie zaczęła prowadzić działalności gospodarczej, a dla innych – spółka, która przez kilka lat przynosiła zyski.

Jakich działań należy unikać?

Zakup gotowej spółki to poważna inwestycja. Należy więc ostrożnie podejść do doboru firmy, z którą chce się przeprowadzić taką transakcję. Jeśli masz w przyszłości korzystać z zalet spółki, nie decyduj się na jej zakup zbyt pochopnie i z niepewnego źródła. Lepiej poświęcić dłuższą chwilę na wyszukanie odpowiedniej oferty i przemyślenie swojego wyboru niż później przekonać się, że na przykład spółka miała jakieś długi. Jeśli wybierzesz rzetelną firmę, która zajmuje się właśnie świadczeniem usług sprzedaży spółek, to nie masz się czego obawiać. Nie kupuj natomiast np. od osób prywatnych, które na co dzień nie zajmują się taką działalnością. W ten sposób bowiem łatwo możesz dać się oszukać. Współpracując z doradcami inwestycyjnymi, masz pewność, że gotowa spółka została wcześniej sprawdzona, między innymi pod kątem zadłużenia czy niezapłaconych podatków. Ponadto taki usługodawca pomoże Ci znaleźć rozwiązanie, odpowiadające Twoim potrzebom.

Gotowa spółka – rozwiązanie dla każdej firmy

Zakup gotowej spółki to sposób na niemal natychmiastowe rozpoczęcie działalności gospodarczej. Jest to więc rozwiązanie między innymi dla firm, którym zależy na czasie. Wprawdzie nie da się uniknąć wszystkich formalności, związanych na przykład ze zmianą rodzaju PKD czy wspólników, jednak są one mocno ograniczone. Z pewnością trzeba będzie wprowadzić nowe dane w KRS, jednak zajmuje to zwykle do dwóch tygodni, a więc o wiele mniej czasu niż rejestracja spółki od zera. Ponadto po zakupie udziałów w gotowej spółce i powołaniu nowego zarządu, może on już reprezentować firmę.

Gotowa spółka jest również rozwiązaniem dla przedsiębiorców, którym zależy na tym, aby spółka posiadała pewien staż i/lub wyposażenie. Dzięki temu będą mogli szybciej startować w przetargach albo ubiegać się o kredyt czy dotację na rozwój firmy lub konkretnych przedsięwzięć. Poza tym, jeśli firma posiada już niezbędne licencje i certyfikaty, można uniknąć starania się o nie, co również jest istotną oszczędnością czasu.

Warto również wspomnieć, że zakup gotowych spółek interesuje również podmioty gospodarcze, które po prostu chcą uniknąć kłopotliwej rejestracji. Dzięki zakupowi gotowego rozwiązania mogą uniknąć niepotrzebnych nerwów i szybciej rozpocząć prowadzenie biznesu.

Jestem absolwentem Politechniki Poznańskiej z zainteresowaniami w dziedzinie marketingu oraz finansów osobistych. Chętnie zgłębiam tematy związane z tymi zagadnieniami i staram się w przystępny sposób dzielić tym na blogu.
2 comments
  1. Sam nie wiem czy zdecydowałbym się na zakup gotowej spółki, na pewno rozważa się to właśnie w indywidualnych przypadkach a nie tak ogólnie.

  2. Mimo niewątpliwych korzyści, kupując gotową spółkę jesteśmy bardziej narażeni na oszustów. Trzeba zachować czujność, ale w wielu przypadkach to dobre rozwiązanie!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *