Konta dla młodych

Najlepsze konto bankowe dla studentów

Początek studiów zazwyczaj zbiega się w czasie z rozpoczęciem dorosłego życia. Głowa pełna pomysłów i chęci, nie zawsze idzie w towarzystwie pełnego portfela, jednak nie oznacza to że posiadanie konta bankowego jest w tym przypadku zbędne. Oszczędzić da się z każdej kwoty, tylko trzeba chcieć. Maksymą tą chętnie dzielą się osoby prowadzące w sieci tzw. blogi finansowe.

Konto bankowe – wady i zalety

Posiadanie konta bankowego to w dzisiejszych czasach standard. Aktualnie nikt nie wyobraża sobie trzymać pieniędzy w przysłowiowej skarpecie. Banki dzięki Bankowym Funduszom Gwarancyjnym są jednym z najlepszych miejsc, w których lokować można własne oszczędności. W badaniach przeprowadzonych wśród Polaków, znacznie wyprzedzają one w rankingach popularności nie tylko pakiety akcji, ale również Obligacje Skarbu Państwa.

Jedną z głównych zalet posiadania pieniędzy ulokowanych w banku, jest więc ich bezpieczeństwo. W przypadku upadku banku, nasze pieniądze zostaną zwrócone (do pewnego pułapu). Nawet najbardziej podstawowe konta posiadają oprocentowanie, dlatego też pieniądze mogą na siebie pracować. Niewątpliwą zaletą jest również możliwość ich szybkiego podjęcia, dzięki szerokiej sieci bankomatów oraz oddziałów banku. Na szczególną uwagę zasługuje również brak opłat, który coraz częściej proponowany jest studentom. Z opcji takiej korzystać mogą m.in. klienci mBanku, PKO BP, a także PeKaO SA. Funkcja ta zazwyczaj limitowana jest poprzez minimalną ilość wykonywanych transakcji lub też przepływ gotówki w ciągu jednego okresu rozliczeniowego.

Konto dla młodych to także możliwość bezpłatnego podejmowania pieniędzy zarówno w Polsce, jak i poza granicami kraju. Jako pierwszy tę opcję wprowadził mBank, jednak jego śladami poszedł także najstarszy polski bank, czyli PKO BP. Aktualnie wypłata z użyciem karty jest darmowa, bez względu na ilość pobieranych środków.

Konta bankowe

Posiadanie własnego miejsca przechowywania pieniędzy posiada jednak także swoje wady. Jedną z nich są regularne przerwy w korzystaniu z tzw. internetowej bankowości. Ciągle rozwijający się system informatyczny wymaga wprowadzania zmian i poprawek, co wiąże się z ograniczoną dostępnością dla klientów. Jednak dzięki tego typu zabiegom, bankowość ta jest na wysokim poziomie- co rekompensuje przerwy. Na uwagę zasługuje także możliwość wystąpienia błędu systemowego. Brak przesłania wyznaczonej kwoty pieniędzy, pobranie zbyt dużej ilości środków pieniężnych, a także samoistne blokowanie dostępu do konta internetowego- tego typu sytuacje się zdarzają, jednak nie są nagminne (zdecydowanie działa to na korzyść banku).

Konto dla studentów– jakie wybrać?

Ostateczny wybór konta powinien być uzależniony od wielu czynników. Jeżeli pragniemy przechowywać na naszym koncie większą ilość zasobów finansowych- wybierzmy bank o najwyższej renomie. W Polsce, jak wskazują badania, bankiem tym jest PKO BP. Bankowość z polskim kapitałem jest więc doceniana przez rodaków.

Na uwagę zasługuje także wysokość opłat. Większość banków z niej rezygnuje, jednak pod pewnymi warunkami. Przed podjęciem decyzji warto z owymi zaleceniami się zapoznać. Wszak nie każdy z nas będzie posiadała comiesięczne wpływy w wysokości np. 5 tysięcy złotych, które mogłyby go zwalniać z opłaty bankowej. Darmowe podejmowanie środków to także bardzo ważna kwestia. Nie zawsze mamy możliwość udania się do bankomatu sygnowanego nazwą naszego banku.

Wybór konta to sprawa bardzo delikatna- to właśnie tam będziemy składować nasze zarobki. Decyzję te warto głęboko przemyśleć i wybrać bank, do którego będziemy mieli pełne zaufanie.

3 comments
  1. Bardzo przydatny post. Czekam na więcej i oby tak dalej 🙂

  2. Mam mbank od lat….i jestem zadowolony, ale nie jest najtańszy wiec może czas na zmiany

  3. Jako studentka skorzystałam z oferty mBanku. Nie mam porównania z innymi bankami, ale mimo to jestem zadowolona.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.