Jednoosobowa działalność czy spółka z o.o.

Jednoosobowa działalność czy spółka z o.o.

Obecnie każdy, kto chce założyć własny biznes, staje nad trudnym pytaniem. Mam założyć jednoosobową działalność gospodarczą, czy Spółkę z o.o.? Otwarcie własnego biznesu wiąże się  z nie tylko z wkładem finansowym jaki musimy ponieść na starcie, ale również i z ryzykiem, że nie utrzyma się on na rynku.

Jednoosobowa działalność

 
Najprostszą możliwością na rozpoczęcie przygody z własną firmą, jest założenie działalności jednoosobowej. Terminem tym nazywamy każdą czynność zarobkową, która jest wykonywana w sposób zorganizowany i ciągły, czyli dająca nam stały przychód.

 

Aby zarejestrować działalność gospodarczą należy złożyć wniosek osobiście  w odpowiednim urzędzie, lub za pośrednictwem odpowiedniej strony internetowej.

Zalety jednoosobowej działalności

 
Jest to najłatwiejsza do prowadzenia forma biznesu i jako jedyny właściciel i ponosimy pełną odpowiedzialność za zobowiązania naszej firmy. Niewątpliwą zaletą jest brak kosztów związanych z rejestracją. Wystarczy wypełnić odpowiedni formularz i podać wymagane dane jak Regon i NIP oraz forma opodatkowania. Kolejnym elementem wartym uwagi są niskie koszty prowadzenia księgowości, która w tym wypadku jest bardzo prosta. Poza biurowymi zaletami należy pamiętać także o stworzenia własnego miejsca pracy, elastycznym czasie pracy. Często również otrzymujemy większe wynagrodzenie „na rękę” ponieważ sami sobie jesteśmy pracodawcą.

Wady jednoosobowej działalności

 
Wszystko jednak ma swoje ryzyko. W przypadku takiej formy naszej firmy, ryzykujemy  w przypadku niepowodzenia nie tylko majątkiem naszej działalności, ale i osobistym. To samo ma się w przypadku kwestiach prawnych, odpowiadamy w pełni za siebie a konieczność stałej kontroli rynku często wydłuży nasz czas pracy. W jednoosobowej działalności pracujemy kiedy firma tego potrzebuje, co wadą, pomimo elastycznych godzin pracy. Firma prywatna, również nie podlega dziedziczeniu, chociaż spadkobierca może zarejestrować działalność na siebie i prowadzić dalej pod własnym nazwiskiem.

Spółka z o.o.

 
W przeciwieństwie do jednoosobowej działalności gospodarczej, Spółka z o.o. posiada jednego, lub więcej współwłaścicieli i jest spółką z ograniczona odpowiedzialnością. Wspólnikiem spółki mogą być zarówno osoby fizyczne jak i prawne. Nic nie stoi na przeszkodzie aby współpracowała z nami inna jednoosobowa Spółka z o.o. Jednak jednoosobowa spółka nie zostać zarejestrowana przez inną jednoosobową spółkę.

 
Wybór rejestracji Spółki z o.o. jest dużo korzystniejszym wyborem od jednoosobowej działalności jeśli planuje się dużo większe przedsięwzięcie. Dzięki ograniczonej odpowiedzialności spółki, nie musimy się obawiać, że za długi firmy zapłacimy własnym majątkiem.

Zalety Spółek z o.o.

 
Pomijając możliwość kupno gotowej spółki, niewątpliwą zaletą są niskie koszty jej założenia. Jedynymi kosztami jakie ponosimy za rejestrację to wniesienie kapitału w kwocie minimum 5.000zł oraz drobnych opłat związanych ze spisaniem umowy. Koszty można dodatkowo obniżyć dzięki rejestracji internetowej, która pomija koszty notarialne.

 
Istnieje możliwość założenia jednoosobowej Spółki z o.o. co daje nam pewną dozę swobody biorąc pod uwagę to, że z reguły spółka składa się z minimum dwóch wspólników. Skoro już
o wspólnikach mowa to nie muszą oni spłacać ewentualnych długów spółki z o.o. Jest to możliwe dzięki temu, że ich odpowiedzialność jest ograniczona jedynie do wielkości wkładów jakie wnieśli, a nie ich majątkiem osobistym.

Wady Spółek z o.o.

 
Możliwość kupna gotowych spółek stała się popularna ze względu na sformalizowaną procedurę założenia Spółki z o.o. Istnieje kilka, nieraz żmudnych etapów rejestracji, których niepoprawne wykonanie może nas kosztować wiele czasu.

 
Wadą powiązaną z jednym z etapów jest umowa w formie aktu notarialnego. Każda zmiana wymaga od nas zmiany aktu, a więc kolejnej wizyty u notariusza. Dodatkowo Spółki z o.o. są opodatkowane podwójnie, ponieważ płatnikiem jest zarówno spółka, jak i wspólnicy co przekłada się na dodatkowe koszta związane z jej utrzymaniem. Poza tym firma w takim systemie ma obowiązek prowadzenia pełnej, skomplikowanej księgowości oraz corocznego składnia sprawozdań finansowych.

Podsumowanie

 
Jednoosobowa działalność gospodarczą jest idealnym rozwiązaniem dla osób chcących szybko rozpocząć niewielkie przedsięwzięcie tanim kosztem. Za wolność jaką otrzymujemy prowadząc własną działalność płacimy jednak ryzykiem utraty majątku zarówno firmy, jak i osobistego. Jest to rozwiązanie wymagające zaangażowania w każdy aspekt swojej działalności.

 
Spółka z o.o. natomiast sprawdzi się jeśli planujemy duże przedsięwzięcie, a dodatkowi wspólnicy ułatwią zarządzanie całością firmy, szczególnie, że nie odpowiadamy za nią majątkiem osobistym jak w przypadku jednoosobowej działalności. Problemu związanego z księgowością, ze względów formalnych nie da się uniknąć, jednak proces rejestracji możemy zignorować kupując istniejącą już spółkę co przedstawiłem poprzednim artykule gdzie napisałem o zaletach, jakie niosą „Gotowe spółki„.

20 comments
 1. Świetny artykuł. Prowadzę małą, jednoosobową działalność już od kilku lat, dlatego fajnie było poczytac takie porównanie.

  1. Ja niecały rok i także zacząłem czytać o spółkach, ich zaletach i wadach.

 2. Ostatnio słuchałem podcastu na ten temat i ja bym powiedział, że spółka pozwala uzyskać o wiele lepsze profity. Początku są trudne, ale warto 🙂

 3. Ciekawy artykuł, fajnie, przejrzyście i przede wszystkim zrozumiale opisane wady i zalety każdego rozwiązania 🙂

 4. Fajnie i rzeczowo przedstawione dobre i złe strony obu opcji. Takich wpisów w sieci powinno być znacznie więcej.

 5. Ciekawy artykuł, nie spodziewałem się, że można w taki sposób działać. Sam jestem na własnej DG, ale widzę spółka ma swoje zalety.

 6. A ja zastanawiam się jak zrobić, żeby nie płacić zusu – wiem że możliwe to jest własnie w przypadku spółko zoo, ale czy osoba wtedy jest ubezpieczona czy nie? wie ktoś?

 7. Świetne zestawienie. Zawsze można zacząć od jednoosobowej działalności a z biegiem czasu przeksztalcić w spółkę.

 8. Właśnie zamierzam uruchomić własną działalność ale po przeczytaniu tego artykułu zastanawiam się czy spółka z kumplem nie będzie lepsza bo ma swoje plusy.

 9. Rzeczowo a zarazem ciekawie opisane rodzaje działalności. Niby takie trudne i zawiłe ale tak naprawde do ogarnięcia! 🙂

 10. Świetne ujęcie tematu! Sama bym lepiej tego nie opisała. Również jestem za Spółką 🙂

 11. Jeżeli już własna DG na początek, to warto spróbować z jakimś inkubatorem przedsiębiorczości. Wtedy odpada dużo kosztów na początek, a można sprawdzić „na żywo” czy ma się tą żyłkę do prowadzenia firmy.

 12. Na początek jednoosobowa działalność będzie najlepszym rozwiązaniem.

 13. Ja już od kilku lat prowadzę własną, jednoosobową działalność i bardzo mi to odpowiada. Mimo że są rzeczy, których jakby nie da się zlecić komuś innemu i mnóstwo pracy to taka wolność i niezależność jest mi bardzo na rękę. 🙂

 14. Zgadzam się w 100%. Prowadzącym niedużą firmę (czyli większości z nas) o wiele bardziej opłaca się jednoosobowa działalność gospodarcza. To zdecydowanie najlepsze rozwiązanie. Pozdrawiam serdecznie.

 15. Ciekawy artykuł, nie spodziewałem się, że można w taki sposób działać. Sam jestem na własnej działalności gospodarczej.

 16. Spółka to faktycznie bardzo ciekawa perspektywa. Nawet się zastanawiałem nad tym (aktualnie prowadzę własną jednoosobowa dzialność gospodarczą). Jednakże policzłem sobie koszta i w moim przypadku nie byłoby to takie opłacalne rozwiązanie. Tak wiec zdecydowałem sie pozostać przy dzialalnosci. Może w przyszłości przy wiekszych dochodach….

 17. Niekiedy możesz kupić już gotową, zarejestrowaną spółkę z historią. Wówczas wiele problemów związanych z jej założeniem odpada. Oczywiście nadal jest to rozwiązanie dla osób, które posiadają znaczny wkład własny albo gotowi są zainwestować.

 18. Wszystko zależy od skali działalności. Często też od jej specyfiki.
  Ciekawe ile musi minąć lat, aby prowadzenie działalności było na takich preferencyjnych warunkach jak obowiązują w Wielkiej Brytanii.

 19. Świetny wpis. Właśnie jestem na etapie zastanawiania się nad założeniem swojego biznesu, tylko nie wiedziałem czy lepsza będzie spółka czy jednoosobowa działalność gospodarcza. Nieco rozwiałeś moje wątpliwości. Świetny wpis, z pewnością będę zaglądać częściej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.