kredyt a pożyczka pozabankowa

Kredyt w banku a pożyczka w instytucji pozabankowej – wady i zalety

Bank oraz różnego rodzaju firmy parabankowe oferują rozmaite  kredyty, z których konsument może skorzystać. Posiadają one jednak między sobą zasadnicze różnice. Przede wszystkim jedynie w banku zostanie udzielony nam kredyt, reguluje to prawo bankowe, a w instytucjach parabankowych możemy uzyskać jedynie pożyczkę, co reguluje kodeks cywilny. Czym różnią się oba produkty oraz jakie są ich wady oraz zalety.

Wszystkie kredyty bankowe regulowane są przez Komisję Nadzoru Finansów, prawo wobec firm pozabankowych ma o wiele niższe wymagania z tego względu polityka kredytowania jest w nich bardziej liberalna niż ma to miejsce w bankach, z drugiej strony ma to swoje wady tj. częstsze nadużycia wobec klientów.

Wyróżnikiem instytucji pozabankowych oraz tym, czym zachęcają potencjalnych klientów jest częsty brak zdolności kredytowej oraz brak sprawdzenia wiarygodności w BIK, jednak czy warte jest zabieganie o taką pożyczkę. Przyjrzyjmy się wadom i zaletom kredytów bankowych, jak i pożyczek pozabankowych. Ranking kredytów znajdziesz na Direct Money.

Zalety kredytów bankowych

Przede wszystkim, jedną z głównych  zalet, jaką posiadają banki jest fakt, iż są instytucją zaufania publicznego. Podpisując umowę z bankiem niczym nie ryzykujesz, a skonstruowana umowa jest napisana zgodnie z zapisami istniejącego prawa. Dlatego też klient musi zostać poinformowany o wszelkich kosztach kredytu i nic nie może zostać w tym momencie pominięte. Biorąc szybką pożyczkę online, czy jakikolwiek produkt pozabankowy już niekoniecznie.

Drugą zaleta kredytów bankowych jest ich bardzo szeroka oferta, a kwota udzielanego kredytu np. hipotecznego może być bardzo wysoka nawet pół miliona złotych. Produkty kredytowe, jakie możemy otrzymać z banku to: różnego rodzaju kredyty celowe, kredyt hipoteczny, linia odnawialna, karta kredytowa, kredyt gotówkowy itd. W dodatku w ramach programów rządowych jak Mieszkania dla Młodych klient może sporo zaoszczędzić na kredycie hipotecznym w banku.

Szybkość przyznania kredytu w banku jest różna. Zależy ona przede wszystkim od tego jaką wiarygodność oraz zdolność kredytową posiada kredytobiorca. Czym lepsze są te oba czynniki, tym szybciej zostanie przyznany kredyt.

Wady kredytów bankowych

Co do wady kredytów w banku to największymi z nich są: długi proces weryfikacji oraz duża ilość formalności. Bank musi sprawdzić Twoją wiarygodność oraz zdolność kredytową, weryfikować Twoją historię kredytową w Biurze Informacji Kredytowej itd. Faktem jest również to, że kredyty nie są dostępne dla wszystkich, nie posiadając zdolności kredytowej albo mając negatywną historię w BIK – kredytu nie uzyskasz.

Dodatkowo banki często wymagają zabezpieczeń, co do spłaty kredytów. Są to różnego rodzaju ubezpieczenia, nieruchomości, żyranci czy  Twoja wynagrodzenie w przypadku np. kredytów odnawialnych. Chociaż należy pamiętać, że czym większa pewność banku, że pożyczone pieniądze odzyska, tym lepsze warunki kredytu zostaną nam przyznane.

Zalety pożyczek pozabankowych

Największą zaletą pożyczek pozabankowych oraz powodem, dlaczego w ogóle rynek takich pożyczek się rozwinął jest fakt, że bardzo często instytucje pozabankowe nie poddają klientów weryfikacji, czyli sprawdzeniu ich wiarygodności oraz zdolności kredytowej. Pożyczkę pozabankową można uzyskać nawet posiadając negatywne wpisy w BIK oraz zaciągnąć ją szybko, w bardzo wygodny sposób (internet, sms). Firmy pozabankowe nie potrzebują również zabezpieczenia pożyczki i w tym momencie warto przejść do wad pożyczek pozabankowych, ponieważ w finansach nie ma niczego za darmo, a owe instytucje nie bez powodu przyznają pożyczki na tak liberalnych warunkach.

Wady pożyczek pozabankowych

Największą wadą pożyczek pozabankowych są koszty ich uzyskania oraz spłaty. Odsetki takich pożyczek są bardzo wysokie, a ogranicza je jedynie limit czterokrotności stopy lombardowej. Pamiętajmy o również wysokich opłatach dodatkowych jak: prowizja za udzielenie pożyczki, opłatę za szybkie rozpatrzenie wniosku, opłatę za dostarczenie gotówki i wiele innych możliwych, aczkolwiek niekoniecznie występujących opłat.

Źródłu: artykuł sponsorowany

3 comments
  1. Warto jeszcze zwrócić uwagę na to że pożyczki pozabankowe nie posiadają kontroli KNF oraz gwarancji bezpieczeństwa i to jest dużym minusem ponieważ przekłada to się na niepewność np przy zmianie oprocentowania

  2. W naszym społeczeństwie są zwolennicy zarówno kredytów z banków czy pożyczek z instytucji pozabankowych. Aktualnie mamy szeroki wachlarz możliwości i ofert, a przy tym stosunkowo niskie oprocentowanie po to aby klient mógł wybrać odpowiednią ofertę dla siebie. Niektórzy niestety nie mają na tyle zdolności kredytowej by otrzymać pieniądze z banku dlatego łatwiej im uzyskać pieniądze w firmie pożyczkowej.

  3. Gdzie poza bankowo dostać opłacalny kredyt do 35 tys?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.