Jakie konto dla młodych wybrać, tak, by mogli oszczędzać?

Szybkie, bezproblemowe, wygodne i całkowicie bezpłatne – takie właśnie powinno być konto osobiste dla osób młodych. Czy istnieje takie , które spełnia te wymagania? Czy młodzi mają szansę znaleźć takie konto na obecnym rynku finansowym i bez wahania oraz utrudnień uruchomić je i cieszyć się z jego użytkowania?

Pierwsze konto osobiste dla młodych – jakie powinno być?

Obecnie na rynku finansowym znajdziemy mnóstwo ofert rachunków osobistych, oszczędnościowych czy firmowych. Czasem trudno zorientować się w tym temacie i dokonać  właściwego wyboru spośród tak licznych ofert. Jest to zapewne szczególnie trudne dla osób młodych, które zakładają swoje pierwsze konto osobiste. Każdy młody człowiek chciałby aby wspomniane konto było przede wszystkim w pełni bezpłatne, łatwe w prowadzeniu, założone bez skomplikowanych procedur i oferujące bezproblemowe korzystanie z rachunku i karty płatniczej. Zastosowanie nowoczesnych rozwiązań też ma również znaczenie. Młodzi ludzie mają swoje potrzeby związane z gospodarowaniem swoim budżetem (zwykle niewielkim ze względu na młody wiek, małe doświadczenie zawodowe i zaangażowanie w naukę na studiach). Naprzeciw tym wymaganiom wychodzą współczesne banki i próbują wprowadzić do swojej oferty konta przeznaczone właśnie dla młodych osób, w tym także konta dla studentów.

Całkowicie bezpłatne

Bezpłatne powinno być zarówno uruchomienie rachunku, jak również jego  prowadzenie. Oznacza to, że konto powinno zagwarantować bezpłatne przelewy bez względu na ilość ich wykonywania w miesiącu czy roku oraz bez względu na to, czy przelew będzie wykonywany w obrębie tego samego czy też do innego banku. Konto dla młodych nie powinno obciążać właściciela żadną opłatą stałą (roczną czy miesięczną). Świetnie byłoby gdyby także karta płatnicza do rachunku wydawana była bezpłatnie, a wypłaty realizowane nią w bankomatach nie były obarczone dodatkowymi opłatami (najlepiej we wszystkich bankomatach w Polsce). Miło byłoby również, gdyby za kartę nie pobierano żadnych opłat miesięcznych czy rocznych. Bezpłatność –  tę cechę szczególnie docenią głównie studenci, którzy jak wiadomo – liczą każdy grosz.
Darmowe konto w internecie jest możliwe. To właśnie  oferuje na przykład Bank SMART. Warto zwrócić szczególną uwagę na fakt, że bank ten oferuje konto przeznaczone specjalnie dla osób młodych, studiujących i odpowiada na wszelkie ich potrzeby (zobacz: http://www.banksmart.pl/konta/studenckie-smart-konto/ ).  Większość banków oferuje bezpłatne konta osobiste, jednak, aby były one rzeczywiście pozbawione opłat należy spełnić szereg warunków. Warunkiem stawianym przez inne banki może być regularne zasilanie rachunku stałą kwotą czy też regularne korzystanie z karty płatniczej na sumę kilkuset złotych miesięcznie. Oczywistym jest, że student nie jest zwykle w stanie spełnić tych wymagań. Konto stworzone dla niego jest z reguły pozbawione  opłat za:

 • uruchomienie i prowadzenie rachunku,
 • przelewy w obrębie banku i do innego banku krajowego,
 • wydanie karty płatniczej,
 • korzystanie z karty płatniczej (transakcje gotówkowe i bezgotówkowe).

Bezproblemowe uruchomienie konta

To kolejna cecha, którą z pewnością docenią młodzi. Otwarcie rachunku bez zbędnych formalności z pewnością spełni oczekiwania osób, które nie mają czasu na wizyty w banku w oczekiwaniu na wypełnianie zbędnych formalności w postaci stosu formularzy obfitujących w tabele i niekończące się oświadczenia i paragrafy. Bank SMART, oferując konto dla studenta, ograniczył te formalności do minimum. Aby uruchomić rachunek należy skorzystać z komputera lub smartfona i złożyć wniosek drogą internetową. Następnie poprzez wizytę kuriera lub wykonanie symbolicznego przelewu, potwierdza się swoją tożsamość. Pozostaje już tylko aktywowanie konta
i korzystanie z niego.

Łatwe w obsłudze i nowoczesne

Konto przeznaczone dla osób młodych powinno być łatwe i wygodne w obsłudze. Banki oferują w tym zakresie wiele nowoczesnych rozwiązań takich jak aplikacje na smartfona, które  zapewniają szybki dostęp do rachunków
i wykonywanie tam natychmiastowych operacji, na przykład poprzez technologię „ONE KLIK”, a nawet obsługę rachunków za pomocą swojego głosu (dzięki używaniu odpowiednich komend). Banki oferujące konta osobiste dla młodych stosują bardzo proste i przejrzyste internetowe systemy transakcyjne. Po zalogowaniu się do systemu wszystkie informacje związane z kontem są dostępne  na bieżąco: np. ilość zgromadzonych środków na rachunkach czy historia wykonanych operacji. Poprzez serwis transakcyjny właściciel konta może samodzielnie, w bardzo łatwy i szybki sposób, zarządzać kontem i kartami (zamawianie dodatkowej karty, zablokowanie lub zastrzeżenie karty zagubionej, a nawet uruchomienie kolejnego rachunku np. oszczędnościowego lub lokaty oszczędnościowej). Konto dla studenta to konto nowoczesne, proste, stosujące intuicyjne rozwiązania.
Stojąc przed pytaniem „Jakie konto dla młodych wybrać?” należy zapoznać się z ofertą banków, porównać kilka z nich, zwracając szczególną uwagę na wspomniane wyżej informacje i dokonać najkorzystniejszego wyboru. Dodatkowym atutem przemawiającym za wyborem konkretnego banku, może być oferta oszczędnościowa danego banku. Różne możliwości oszczędzania to istotna sprawa także dla osób młodych wchodzących w dorosłe, bardziej zaplanowane życie.

Jak młodzi mogą oszczędzać?

Poza zwykłym rozliczeniowym kontem bankowym, które ma służyć do wykonywania codziennych operacji, takich jak przelewy czy płatności kartą ze środków zgromadzonych na koncie, warto rozważyć zastosowanie jednej z form oszczędzania pieniędzy. Mimo, że młode osoby nie dysponują zwykle wysokim środkami (głównie ze względu na naukę) powinny już przy uruchamianiu pierwszego rachunku pomyśleć o regularnym oszczędzaniu. To dobry nawyk, dzięki któremu nawet młode osoby czy studenci będą mogli pozwolić sobie od czasu do czasu na małe szaleństwo, w postaci zorganizowania imprezy czy wycieczki z przyjaciółmi. Obecnie banki oferują wiele możliwości w tym zakresie. Do podstawowych form oszczędzania należą m. in. :

 • Konto oszczędnościowe

Takie konto jest oprocentowane. Oznacza to, że środki na nim zgromadzone zostaną powiększone na koniec miesiąca o należne oprocentowanie. Konto oszczędnościowe można uruchomić nie tylko we własnej walucie, ale także w Euro, Dolarach czy we Frankach. Do takiego konta zwykle nie jest wydawana karta płatnicza – służy ono głównie oszczędzaniu, więc operacje wykonywane w jego obrębie są zwykle ograniczone do minimum – nawet do jednego przelewu w miesiącu. Istnieje oczywiście możliwość wykonania kolejnych, jednak zwykle za dodatkową opłatą.

 • Lokaty terminowe

W tej kwestii banki dysponują bardzo szerokim wachlarzem wariantów wspomnianego produktu finansowego. Lokaty różnią się między sobą przede wszystkim okresem, na którą są zawierane, czyli w praktyce czasem, na który umieszcza się własne środki na danej lokacie (już od kilkudniowych lokat, do kilkumiesięcznych lub nawet kilkuletnich). W zależności od tego okresu możemy liczyć na należne oprocentowanie. Im dłuższa lokata, tym oprocentowanie jest wyższe. Umieszczając pieniądze na lokacie musimy mieć świadomość, że przez okres jej trwania nie zaleca się podejmować  przelanych tam środków. Jeśli trzeba z tych pieniędzy skorzystać, będzie wiązało się to z utratą co najmniej części wypracowanych odsetek.

 • Automatyczne odkładanie ustalonej kwoty

Wiele banków oferuje usługę „odkładania” pieniędzy z rachunku głównego poprzez automatyczny, regularnie dokonujący się przelew na rachunek oszczędnościowy. Należy tylko ustalić wysokość regularnego przelewu oraz dzień miesiąca, w którym będzie się on automatycznie dokonywał (wtedy trzeba pamiętać o zapewnieniu tych środków na głównym rachunku). Kwota taka może być też przelewana przy okazji dokonywanych transakcji kartą płatniczą do rachunku głównego (np. po wykonaniu operacji jaką jest płatność kartą automatycznie dokona się przelew w wysokości np. 1 zł na wskazany rachunek).

Podsumowując, konto odpowiednie dla młodych, to takie, które spełnia ich oczekiwania i potrzeby. Banki, które respektują wymagania młodych osób, wprowadzając do swojej oferty nowoczesne rozwiązania, ułatwiające korzystanie z konta, mogą liczyć na duże zainteresowanie taką ofertą ze strony młodych osób.

18 comments
 1. Fajnie wyczerpujący artykuł. Oferta banku widać konkurencyjna, ciekawe ile się to tak utrzyma. A jeżeli chodzi o sposoby oszczędzania, to wiadomo, że na zyski jakieś większe nie ma co czekać, ale niewątpliwie jest to fajny sposób na gromadzenie tych pieniędzy. Sam korzystam z konta oszczędnościowego i z każdych zarobionych pieniędzy przesyłam 20% od razu na konto. Dzięki temu, po pewnym czasie mogę wybrać się na małą wycieczkę, albo wybrać się na zakupy.

 2. Tomku, bardzo dobry wpis. Myślę, że wiele młodych ludzi skorzysta z przedstawionych przez Ciebie uwag!

 3. Sam zastanawiam się na bank smart, jak widzę w rankingach, to wygrywa bezapelacyjnie.

 4. Super, właśnie szukam konta dla siebie i faktycznie te wygląda najlepiej. Składam wniosek…

 5. Chyba pierwszy raz tu trafiłem i widzę ,że warto zostać na dłużej.

 6. Dzięki za ciekawy artykuł. Jestem studentką i rozważam założenie konta oszczędnościowego. Na razie staram się odkładać pieniądze na zwykłym koncie, ale to nie jest takie proste, tu dyszka, tam dwie i nagle okazuje się, że pusto, albo połowa z tego co było 🙁 Mógłbyś nieco rozwinąć temat kont oszczędnościowych kolejnych wpisach? Na co uważać, a co jest okazją, czym kierować się przy wyborze?

 7. A ja zdecydowanie polecam eKonto w mBanku. To pewniejszy wybór niż Smart…

 8. Ciekawa propozycja, ja mam konto w mBanku, ale chyba się nad tym zastanowię, tym bardziej że rozpoczynam studia.

 9. Zdaję sobie sprawę, że nie są to mega zarabiające inwestycje, ale warto z nich korzystać. Sam po sobie wiem, że jak mam założoną najmniejszą lokatę, to staram się wszystko zrobić, by tych pieniędzy nie wyciągnąć. Wszelkie lokaty uważam jako pomagacze do odkładania pieniędzy nie koniecznie do dużego zarabiania.

 10. Pamiętajcie, że większość rankingów nie uwzględnia oferty banków spółdzielczych (jest ich po prostu zbyt wiele). W dziedzinie kont dla młodych banki spółdzielcze nie są z reguły najlepszym wyborem, ale podczas zaciągania kredytu zwykle mają lepsze warunki od innych dobrze rozreklamowanych banków.

 11. Dzięki za info 🙂 oszczędziłeś mi czasu i nerwów 🙂

 12. Dziękuje za przydatny artykuł. Właśnie szukam sprawdzonego konta oszczędnościowego i wezmę twój wpis pod uwagę podczas wyboru banku.

 13. Ja np mam podwojne konto, jedno zwykle, drugie oszczednosciowe. Ale czesto jest tak, ze po prostu brakuje pieniedzy. Wtedy, korzystam z zamiensms.pl i mam gotowke w max 3 dni!

 14. Interesujący i obszerny wpis, warto go jednak zaktualizować, ponieważ nie ma już na rynku SMART BANK, w miejsce niego powstał NEST BANK. Dla studentów, którzy nie zarabiają to wybór darmowego konta (bez dodatkowych warunków) jest faktycznie najlepszą opcją.

 15. No niby wybór konta to taka prosta sprawa, a jak się ktoś zacznie zagłębiać to się okazuje, że jest wiele róznych niuansów i ciężko to wszystko ogarnąć. Dzięki za super wpis 🙂

 16. Zazwyczaj nowe banki oferują najlepsze i najtańsze kontabankowe.

 17. Jedyna wadą Nest Banku (dawnego Smart Banku) jest brak integracji z szybkimi płatnościami internetowymi takimi jak np. dotpay. Jednak w kontekście oszczędzania to może być nawet zaletą 🙂 Bardzo dużym plusem konta w Nest Banku jest brak jakichkolwiek opłat nawet, gdy nie korzystamy aktywnie z konta.

 18. Wybór konta to dość istotna kwestia. Wiadomym jest, że najbardziej pożądane są konta w zupełności bezpłatne. Młodzi ludzie zwykle nie mają wysokich dochodów, czasem nawet pojawia się potrzeba zaciągnięcia szybkiej chwilówki online, dlatego według mnie nie ma sensu wydawać pieniędzy na funkcjonalności konta, które mogą być darmowe. Artykuł bardzo ciekawy, pełen wielu interesujących informacji. 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.