Najlepsze konto firmowe

Wielu czytelników studenckiego portfela zakończyło naukę i rozpoczęło przygodę z karierą zawodową. Wejście na rynek pracy wiąże się z wieloma zmianami w życiu, wiele osób musi zmienić miejsce zamieszkania, przejść dodatkowe kursy przygotowujące do zawodu lub zmienić profesję ze względu na problem ze znalezieniem pracy w zawodzie. Innym rozwiązaniem, które może okazać się przyszłościowe i dochodowe jest założenie działalności gospodarczej i praca na własny rachunek.

Zanim jednak zdecydujemy się zgłosić własną działalność gospodarczą, powinniśmy dokładnie przeanalizować wszystkie regulacje prawne, które dotyczą nowych przedsiębiorców.

Pierwszym czynnikiem, na którym bym się skupił, są opłaty dotyczące firm. Dzielą się ona na jednorazowe i cykliczne. Zalicza się do nich przede wszystkim obowiązkowe opłaty do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, wpis do Ewidencji Działalności Gospodarczych lub do Krajowego Rejestru Sądowego, opłata za wykonanie pieczątki firmy,  podatki, koszty usług księgowych, opłaty za prowadzenie konta oraz inne płatności.

Jak można zaoszczędzić?

Kiedy chcę na czymś zaoszczędzić, szukam alternatywnych rozwiązań, które są tańsze. Przy zakładaniu własnej firmy trudno zminimalizować koszty, które ponosimy w urzędach, ponieważ reguluje je polskie prawo. Są jednak usługi takie jak prowadzenie konta firmowego, które wybieramy sami i mamy prawo sami zadecydować, który bank jest dla nas najlepszy.

Interesowałem się ostatnio, jak wygląda procedura polegająca na zakładaniu własnej firmy i regulacje prawne dotyczące rachunków firmowych oraz osobistych. Okazuje się, że przedsiębiorcy prowadzący działalność jednoosobową mogą połączyć rachunek osobisty z  firmowym. Natomiast większe przedsiębiorstwa, które zatrudniają przynajmniej jedną osobę, są zobowiązane prowadzić osobny rachunek firmowy. Łączenie konta osobistego z firmowym ma niestety swoje wady z zalety. Walorem przemawiającym za integracją tych kont jest minimalizacja opłat i brak potrzeby kontrolowania dwóch rachunków. Niestety podstawową wadą takiego ułatwienia, która stanowczo mnie do niego zniechęca, jest brak podziału wpływów firmowych z osobistymi. Podczas kontroli urzędu skarbowego przedsiębiorca jest zobowiązany wyjaśnić  wszystkie wątpliwe wpływy na swoje konto. Gdyby się okazało, że kochana babcia przelała swojemu wnukowi przedsiębiorcy na rachunek firmowo-osobisty jakąś kwotę, ten oto przedsiębiorca mógłby być oskarżony o „przekręt” i nieodprowadzanie podatków od wszystkich wpływów na konto.
Nikt nie lubi się tłumaczyć, a zwłaszcza bezpodstawnie. Na rachunku firmowym powinny widnieć tylko i wyłącznie wpływy od naszych klientów, z którymi potwierdzamy każdą transakcję fakturą lub umową, dlatego każdy prywatny przelew powinien odbywać się poza firmą, a zwłaszcza rachunkiem firmowym.

Najlepsze konto firmowe

W sieci można znaleźć wiele rankingów kont firmowych, ale ich wiarygodność jest bardzo wątpliwa, dlatego polecam korzystać ze sprawdzonych źródeł. Ja swoją analizę kont osobistych i firmowych przeprowadziłem na podstawie bloga Rekin FinansówDarmowe Konta Firmowe. Wybrałem tego bloga, ponieważ śledzę wpisy od dawna i darzę ich autora zaufaniem.

Najlepsze konto dla jednoosobowej działalności gospodarczej proponuje Idea Bank – Firma to ja. Ponieważ pobiera minimalne opłaty, które dotyczą przelewów europejskich – 7zł,  kosztów utrzymania karty – miesięcznie 5 zł oraz wypłat w punktach, które stanowią 0,3% pobieranej kwoty. Dodatkowo jest to konto oszczędnościowe z oprocentowaniem 1,5 %, dzięki czemu unikniemy inflacji.

Najlepsze konto firmowe dla spółek według Rekina Finansów, to Konto Idealna Firma dla Spółek, również w Idea Banku. Koszty prowadzenia konta są na minimalnym poziomie, ponieważ przy miesięcznych wpływach wynoszących minimum 1000 zł lub przy utrzymaniu miesięcznego salda na minimalnym poziomie 1500 zł, konto jest darmowe, koszt wykonania przelewu europejskiego to 5 zł, a utrzymanie każdej karty to zaledwie 5 zł. Trochę inaczej wygląda sprawa z wpłatami i wypłatami w oddziałach oraz bankomatach, ponieważ są one płatne.

Jeśli miałbym zakładać własną działalność gospodarczą, zdecydowanie skorzystałbym z takich rankingów, ponieważ można w ten sposób zaoszczędzić fundusze oraz czas na analizy najlepszych kont.

Rekin-Finansow

 

8 comments
 1. Hm… zastanowię się :))

  1. Myślę, że warto o tym pisać, przypominać i korzystać.

 2. Miło było faktycznie taki tekst przeczytać. Rozwinąłbym w ogóle temat o to jak wyglądają formalności związane z zakładaniem firmy. Niestety, w szkołach tego nie uczą, a to powinna być wiedza podstawowa, nawet jeśli przepisy się potem mogą zmieniać.

  I zgadzam się w pełni co do rozdziału konta osobistego od firmowego. Warto o tym mówić, że tak jest lepiej, a oszczędności nie są aż tak duże jak duże mogą być koszty w wypadku kontroli i czepiania się urzędników.

  1. Ja właśnie złożyłem wniosek o konto firmowe. Jak przejdę przez to wszystko, napiszę na ten temat artykuły.

 3. Ja uważam, że najlepszym bankiem dla firm jest od zawsze Ideabank. Słyszałam dobre opinie na jego temat i wiem, że posiada wysoko oprocentowane lokaty

  1. Ja coraz więcej o nim czytam i zastanawiam się właśnie nad przejściem. Choć dość mocno przywiązałem się do mBanku.

 4. Nie wiem, czy też jest to uwzględnione, ale w mBanku też mają promocję na pierwszy rok bodajże prowadzenia rachunku firmowego. Potem wykonując przelewy na ZUS, też są jakieś zniżki. Pisze o tym, bo ostatnio rozmawiałem ze znajomym, który właśnie wybrał rachunek tam. Choć widzę w rankingu wygrywa Ideabank.

 5. Znajomy ostatnio zakładając konto firmowe zdecydował się na konto firmowe w mBanku, być może dlatego, że w większości trafiał na ich reklamę…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.