VAT

Czy warto być VAT-owcem

Jakiś czas temu zacząłem zastanawiać się, czy warto zostać przedsiębiorcą i pracować na własny rachunek.  Usłyszałem wiele sprzecznych opinii i w dzisiejszym wpisie chciałbym pomóc w pojęciu tej decyzji, tym którzy są na początku tej drogi i stoją przed wyborem – warto czy zostać VAT-owcem?

Dla osób, które nie lubią czytać całego wpisu, odpowiadam – Prawie nikomu nie opłaca się nim nie być.

Fakt VAT jest podatkiem, który dobrowolnie wybieramy i nakładamy na siebie. Nie mniej może być to dla nas korzystne, jeżeli dużo inwestujemy, czy też kupujemy towar/usługi, które obciążone są podatkiem VAT. Dla przykładu, jeżeli jesteś VAT-owcem i wykonujesz usługę za 1 000 zł netto, z dołożeniem VAT-u otrzymujesz 1 230 zł brutto. Płacisz podatek VAT do urzędu w wysokości 23%, czyli 230 zł. Koleinie płacisz podatek dochodowy w wysokości 18%, czyli 180 zł z naszego pozostałego tysiąca. Zostaje więc na koncie 820 zł. Teraz chcemy odzyskać część VAT-u, w tym celu dokonujemy inwestycji lub zakupów np. paliwo, telefon, czy nowy sprzęt. Łącznie niech to będzie koszt 369 zł. Odliczając VAT, po opłaceniu wszystkiego zostaje na koncie 574 zł. Nie będąc Vat-owcem, przy takim samym scenariuszu na koncie pozostałoby nam 517 zł, czyli 57 zł mniej.

Inaczej to wygląda, jeżeli naszymi klientami są osoby prywatne, czyli te które nie odliczą VAT-u. W takim wypadku cena towaru czy usług dla nich będzie droższa właśnie o 23%. \możemy jednak spodziewać się, że osoby te mogą pójść do konkurencji niebędącej VAT-owcem, ale oferującej 23% mniejsze stawki za tą samą usługę.

Podsumowując, czy warto być Vatowcem? Dokładnie zastanów się nad swoimi kosztami miesięcznymi oraz dla jakich klientów będziesz pracował. Jeżeli chcesz współpracować z firmami, to jak najbardziej będzie Ci się to opłacać, jeżeli klientami będą osobami prywatnymi np. sąsiad, dla którego będziesz zajmował się ogrodem, bycie VAT nie będzie opłacalne.

5 comments
  1. W moim przypadku nie warto być na Vacie, ale niestety czasem jest on obowiązkowy.
    Np gdy poza usługami dla klientów, zarabia się też na swoich stronach www.

  2. Jeżeli współpracujesz z firmami, masz jakaś podstawową wiedzę jak można ten VAT odzyskać, to jak najbardziej. W sumie każda księgowa powinna doradzić i w razie czego pomóc. Ja uważam, że warto, tym bardziej, że w przypadku prawie każdej branży dokonuje się różnych zakupów.

  3. jak ze wszystkim należy bardzo dobrze policzyć co i jak jest. Bycie VAT-owcem się opłaca w wielu przypadkach, nawet wtedy gdy mamy kilku klientów z osobowością prawną oraz grupę osób fizycznych. Klienci instytucjonalni dają więcej zarobić i można dużo więcej obliczyć 😉

  4. Z tego, co słyszę, przy odrobinie pracy można trochę zaoszczędzić, a wiadomo, że każdy grosz jest ważny.

  5. Dużo zależy od profilu naszej działalności i to powinno być podstawowym kryterium.
    Jeśli ktoś nie musi być na Vacie to myślę, że nic na siłę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.