Czy masz już swoje Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego?

Szukasz skutecznego i bezpiecznego sposobu na oszczędzanie pieniędzy na emeryturę? Jeśli tak, powinieneś zastanowić się nad IKZE – elastycznym rachunkiem, który działa w ramach III filaru systemu emerytalnego. O tym, jak otworzyć własny rachunek i korzystać z niego w poprawny sposób, dowiesz się z treści naszego materiału. Zachęcamy do czytania.

Czym jest IKZE i jak funkcjonuje?

 

IKZE to skrót od Indywidualnego Konto Zabezpieczenia Emerytalnego, czyli rachunku, który funkcjonuje w ramach III filaru systemu emerytalnego.  Oznacza to, że jego posiadanie jest dobrowolne i od Ciebie zależy, czy będziesz chciał założyć takie konto i na nim dodatkowo oszczędzać środki na swoją emeryturę. Co więcej IKZE jest elastycznym rozwiązaniem, ponieważ wpłat możesz dokonywać według własnego uznania. Oznacza to, że to Ty decydujesz o częstotliwości i wysokości przelewanych pieniędzy. Dzięki temu masz bieżącą kontrolę nad własnymi finansami.

Jak otworzyć własny rachunek – kilka wskazówek

 

Jeśli obawiasz się, że proces otwierania rachunku IKZE jest czasochłonny i skomplikowany to nic bardziej mylnego. Właściwie jeśli zdecydujesz się już na otwarcie swojego osobistego konta to jedyne, co musisz zrobić to wypełnić niezbędne formularze i podpisać umowę. Możesz to zrobić w wygodny dla Ciebie sposób, za pośrednictwem  tej strony internetowej: https://www.pzu.pl/grupa-pzu/pte-pzu/ikze/chce-oszczedzac-na-ikze lub umówić lub umówić się na indywidualnego spotkanie z przedstawicielem w jednej z wybranej przez Ciebie jednostek.

Co stanie się z pieniędzmi po śmierci oszczędzającego? 

 

Jeśli już założyłeś swoje konto i zacząłeś wpłacać pierwsze pieniądze na swój osobisty rachunek to jest to pierwszy krok w celu  zapewnienia sobie wysokiego standardu życia na emeryturze.  Czasem jednak trudno jest przewidzieć trudne sytuacje losowe, jednak warto żebyś był na nie przygotowany. Dzięki IKZE zabezpieczasz nie tylko siebie, ale także swoją rodzinę, ponieważ masz pewność, że w przypadku Twojej śmierci wszelkie zgromadzone na koncie środki zostaną przekazane osobie, którą do tego upoważnisz. Jeśli jednak tego nie zrobisz to  pieniądze i tak trafią do Twoich prawnych spadkobierców. Dzięki temu nie musisz martwić się o swoje zaoszczędzone środki.

16 comments
 1. To bardzo dobra forma oszczędzania na emeryturę.
  Mam tylko nadzieję że rząd nie zlikwiduje IKZE taj jak zrobił to z OFE.

  1. w kwestii IKZE (czy IKE) rząd może jedynie zlikwidować przywileje podatkowe czyli w przypadku IKZE odpis od dochodowego, a w przypadku IKE brak Belki na koniec okresu oszczędzania. Nie są w stanie zabrać tych pieniędzy, to dobrowolna forma 🙂

 2. Wypada dodać, że PZU to nie jedyne miejsce, gdzie możemy założyć rachunek IKZE, a DFE nie jest jego jedyną możliwą formą. W tej chwili artykuł wygląda jak reklama tego jednego produktu.

 3. Ciekawa propozycja. Wydaje mi się, że trzeba korzystać z jak największej gamy usług, aby te oszczędności przyszły w pewnym momencie do nas z różnych źródeł.

 4. Ciekawa propozycja, aczkolwiek czytałam też o innym sposobie aby odkładać na konto co miesiąc ok 650 zł i potem będzie równie ładna emerytura 🙂 którą będziemy wypłacać sobie sami.

 5. Jest to niewątpliwie ciekawa oferta na oszczędzanie, mam nadzieję, że nie wystąpią jakiekolwiek problemy, tak jak wystąpiły względem OFE.

 6. Każda forma oszczędzania, czy inwestycji jest warta uwagi. Nie wiem, czy mamy się bać rządu, aby nie zlikwidował czasem IKZE podobnie jak OFE. Dlatego, może na samym początku zacząć oszczędzać w nieco inny sposób.

 7. Ciekawa opcja na oszczędności.

 8. Co będzie jeśli padnie ZUS hmm?
  czy te środki są nieruszane, leżą i czekają? czy są inwestowane w jakiś sposób przez Państwo

  Moim zdaniem lepiej jest odkładać na konto i inwestować w różnych instrumentach

 9. Ciekawe czy te pieniądze są choć trochę bezpieczniejsze niż te w OFE.

  1. Ciężko mi odpowiedzieć na to pytanie.

 10. ja w tej chwili oprócz moich prywatnych kont nie mam żadnego zabezpieczenia, wolę sam chyba oszczędzać i sobie inwestować w to, co uważam za słuszne niż żeby robili to za mnie.

  1. Każdy ma różne pomysły, dlatego, jeżeli uważasz Sandro, że takie rozwiązanie jest dla Ciebie korzystniejsze, to jak najbardziej idź w tę stronę i to sprawdź 🙂

 11. Moim zdaniem najlepiej jest chyba samemu oszczędzać co miesiąc na własną emeryturę 🙂

  1. Jak najbardziej, jeżeli stworzymy sobie jakiś plan.

 12. Bardzo ciekawy wpis, ciesze się, że w końcu w Polsce zaczyna się o tym szerzej mówić. Emerytura, chociaż tak odległa i tak nastąpi prędzej czy później, a od naszych akcji teraz zależy to jak będzie nam się żyć za te ładnych pare lat…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.