W jaki sposób sprzedać drożej mieszkanie?

Chcąc sprzedać mieszkanie i np. kupić potem nowe, mamy dwie możliwości: po pierwsze, sprzedawać je bez wprowadzenia żadnych zmian, a po drugie: podnieść jego wartość rynkową, co przełoży się na większy zysk z jego sprzedaży.

Remont lub home staging

Celem home stagingu jest przygotowanie nieruchomości do sprzedaży, ale również do wynajmu. Polega na przeprowadzeniu widocznych zmian w wystroju, oświetleniu czy też naprawieniu drobnych usterek. Odnowione w ten sposób mieszkanie zainteresuje większą liczbę osób, przyspieszy sprzedaż, a przy okazji pozwoli nam podnieść wartość rynkową mieszkania lub domu. Techniki tej metody oparte są na marketingu. Odnowienie możemy wykonać na własną rękę lub zlecić je specjalizującej się w tym firmie.

Niektóre nieruchomości wymagają jednak większego zaangażowania. Wówczas konieczny może być remont – gruntowny lub częściowy. Gdy mieszkanie nie będzie wyglądać jak po trzęsieniu ziemi, a meble czy niezbędne sprzęty nie będą straszyć czasami PRL, z pewnością szybciej znajdziemy na nie kupca, jak również zyskamy więcej na jego sprzedaży.

Co zmienić?

Istotną kwestią, która pozwoli na sprzedanie nieruchomości za większą kwotę, jest podniesienie jej standardu. W jaki sposób tego dokonać?

 • Plastikowe okna – choć wciąż popularne – uznawane są za coś naturalnego. Jednak wiele osób postrzega je już jako przeżytek i nie podniosą one ceny mieszkania. Obecnie w łaski wracają okna drewniane, które przez wiele osób uznawane są za coś prestiżowego. Dlatego jeśli pragniesz sprzedać drożej mieszkanie, koniecznie musisz wymienić okna na nowe.
 • Wykorzystanie naturalnych materiałów – drewna, gresu, granitu czy też marmuru – również podwyższy wartość domu. Oczywiście wykorzystanie takich materiałów wiąże się z dużym nakładem finansowym. Nieco tańszym – ale wciąż podnoszącym standard – rozwiązaniem może być przykładowo położenie parkietu z naturalnego drewna zamiast paneli.
 • Jeżeli w twoim mieszkaniu na ścianach znajduje się boazeria, warto się jej pozbyć. Ta drewniana okładzina ścian czy sufitów jest już niemodna, a ponadto przytłacza całe wnętrze. Bezpieczniej byłoby pomalować ściany – chociażby na biało. Skoro o malowaniu ścian mowa, cenę nieruchomości podniesie także odświeżenie wszystkich innych ścian i sufitów. Coraz modniejsze jest także wykorzystanie fototapet oraz tapet w nowoczesnych wzorach.
 • Dużym plusem są także drzwi antywłamaniowe.
 • Wszelkie usterki – mniejsze lub większe – należy naprawić. Dlatego jeśli od szafki odpada rączka, a szybka w witrynie delikatnie pękła, należy je odnowić. Działać powinny też takie rzeczy jak: klamki, żaluzje lub rolety, elementy instalacji elektrycznej czy nawiew od okapu. Większość ludzi jest wzrokowcami, dlatego przed sprzedażą lokalu należy zadbać o każdy detal, który może wpłynąć na jego wartość.

Sprzedane? TAK!

Pieniądze ze sprzedaży mieszkania być może zechcesz przeznaczyć na kupno nowego – większego, bardziej nowoczesnego, komfortowego czy położonego bliżej pracy. Wówczas warto zastanowić się nad lokum z rynku pierwotnego. A jeżeli zapragniesz zamieszkać w mieszkaniu równie ładnym jak to, które sprzedałeś po odnowieniu, możesz skorzystać z usługi wykończenia, jaką oferuje większość firm deweloperskich.

Artykuł powstał we współpracy z firmą Marvipol Development.

7 comments
 1. Czasami wystraczy wyrzucić graty, które i tak usunie przyszły właściciel. Mieszkanie wydaje się od razu na większe i gotowe do urządzania. Jedno mieszkanie sprzedawałem i po posprzątaniu gratów od razu było kilku chętnych (ktoś inny próbował sprzedać to mieszkanie przez kilka miesięcy zanim ja się za to wziąłem). A drugie mieszkanie było kupowane zagracone nieziemsko, że po odgraceniu dopiero było widać jego powierzchnię, wcześniej 80m2 wyglądało na max. 50-60.

 2. Sporo prawdy ale sporo tez wymyslów nie popatrych rzeczywistością (strzelam że jako 'student’ nie miales okazji sprzedać wielu mieszkan?)

 3. Ja dodała bym od siebie odmalowanie ścian działa cuda oraz usunięcie mebli z poprzedniej epoki, które ewidentnie nie mają ducha czasu. Nowi nabywcy widząc, że zanim się wprowadzą to będą zmuszeni, malować czy wyrzucać meble to bardzo często się zniechęcają i pójdą oglądać takie nieruchomości, gdzie będzie jak najmniej pracy. Sama wiem po sobie jak przyszło mi wykańczać mieszkanie nowe – ile to czasu, siły i nerwów pochłania, a co dopiero wywalać stare, odświeżać i dopiero wykańczać.

 4. Pomyślałem o tym, co Lukasz, ale zauważyłem podpis na końcu z Marvipol Development. Ostatnio rozmawiałem na temat sprzedaży, czy też wynajmu mieszkania i widziałem kilka metamorfoz, które przeprowadzali. Sporo się pokrywa z tym, co napisałeś. Myślę, że w miarę możliwości można o to się postarać i zażądać większej kwoty, lub szybciej pozbyć się mieszkania.

 5. Student sprzedaje mieszkanie 🙂 Tego jeszcze nie było 🙂

 6. Fajnie, przedstawiłeś fundamentalne rzeczy, które należy wykonać, aby sprzedać, czy szybciej wynająć mieszkanie.

 7. Robiłem zdjęcia ostatnio na potrzeby stworzenia oferty i powiem, że odmalowanie ścian, czy zakup nowych mebli – nawet jednych z najtańszych, sprawiły, że mieszkanie wyglądało bardzo ładnie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.