Rozliczenie PIT a pomoc potrzebującym

PIT (ang. Personal Income Tax) to podatek dochodowy od osób fizycznych. Rozliczenie takowego podatku następuje co roku – co roku więc mamy szansę pomóc potrzebującym, przekazując 1% podatku na jakiś charytatywny cel. Można wesprzeć organizację walczącą o ochronę środowiska naturalnego, albo finansującą zakup posiłków dla biednych dzieci. Można przekazać swój 1% na rzecz stowarzyszenia pomagającego bezdomnym, albo też towarzystwa, które opiekuje się chorymi. Możliwości jest wiele – ważne tylko, czy chcemy ową pomoc okazać.

1% na szczytny cel – dlaczego warto?

Nie istnieje żaden przymus pomagania w ten sposób – wszystko zależy jedynie od naszej dobrej woli. Wiele osób nawet chciałoby podarować swój 1% na szczytny cel, ale boi się kolejnego zamieszania w papierach. Wypełnianie deklaracji PIT do prostych przecież wcale nie należy i co roku konieczność dokonania rozliczenia podatkowego spędza sen z powiek wielu osobom. Istnieje jednak przecież wiele form pomocy – na przykład punktów, gdzie można się skontaktować z urzędnikiem i poprosić go o wsparcie.

Warto pomagać innym, ponieważ nigdy nie wiadomo, czy i my nie będziemy musieli kiedyś skorzystać z podobnej pomocy. Nikt wszak nie wie, jak potoczy się jego życie – być może ktoś bliski zachoruje i sprzęt zakupiony dzięki przekazanemu 1% rozliczenia PIT uratuje życie tej osobie? Wspierając zaś organizacje ekologiczne wspieramy jednocześnie dbałość o środowisko, w którym wszyscy żyjemy – o powietrze, którym oddychamy, wodę, w której się kąpiemy i którą pijemy, a także rośliny, które stanowią nasze pożywienie. Dbamy o ginące gatunki zwierząt – aby nie stało się z nimi to, co spotkało tygrysa tasmańskiego, którego można oglądać już tylko na zdjęciach.

Program PIT pomoże przekazać 1%

Wybór organizacji, której chcemy przekazać swój 1% jest dowolny. Wiele z nich apeluje o to gorąco, zatem reklam i szyldów z ich nazwami nie brakuje. Można też z łatwością wyszukać je w sieci, wpisując w wyszukiwarkę na przykład dział, który nas interesuje. Jeśli chodzi o organizacje ekologiczne, godne zainteresowania są przede wszystkim WWF czy Fundacja Greenpeace. Jeśli pragniemy wspomóc biednych, warto przekazać swój 1% na przykład na Towarzystwo Pomocy im. św. Brata Alberta, czy Dzieło Pomocy św. Ojca Pio.

Aby pomóc, wystarczy wskazać wybraną organizację w formularzu podatkowym, wpisując jej numer KRS w rubrykę „Wniosek o przekazanie 1% podatku należnego na rzecz organizacji pożytku publicznego”. Można go następnie zanieść do urzędu skarbowego, wysłać pocztą, bądź też wypełnić i przesłać online. Ten ostatni sposób wydaje się być najprostszym – i z pewnością przypadnie do gustu tym osobom, które obawiają się, iż coś wypełnią źle. Istnieje bowiem specjalny program PIT – do pobrania bezpłatnie i wypełnienia na komputerze w formie e-Deklaracji. Program PIT od razu poprawi źle naniesione dane i spostrzeże błędy w obliczeniach – nie trzeba zatem obawiać się takich błędów. Drugi sposób to wypełnienie deklaracji podatkowej online. Proste? Proste. A można pomóc!

5 comments
  1. Jest to praktycznie 1 minuta więcej pisania, a jak można pomóc to, jak najbardziej jestem za tym.

  2. Zawsze warto pomagać, tym bardziej, że tutaj poświęcamy jedynie kilka sekund na wpisanie numeru.

  3. Nas to nic nie kosztuje a komuś pomożemy 🙂

  4. Sam wpisuje i zawsze staram się swoim znajomym przypominać o tym, że 1% można komuś przekazać i tym samym pomóc.

  5. Bardzo fajny wpis, jestem ciekaw, do ilu osób dotarł i ilu skłoniło do tego, aby pomagać.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.