Zalety bankowości elektronicznej

Błyskawicznie, bez wychodzenia z domu, za pomocą kilku kliknięć w internetowym systemie transakcyjnym – tak przeprowadza się teraz wszelkie operacje bankowe. Sprawdź, jakimi jeszcze zaletami odznacza się bankowość elektroniczna – czyli szybki, tani i wygodny kanał dostępu do produktów i usług bankowych.

By w pełni zrozumieć istotę korzyści jakie niesie ze sobą bankowość elektroniczna, w pierwszej kolejności należy odpowiedzieć sobie na pytanie – co właściwie kryje się pod tym pojęciem? Najogólniej rzecz ujmując, bankowość elektroniczna (z ang. e-banking)to wszelkie rozwiązania techniczne i biznesowe, które zapewniają klientowi możliwość zdalnej obsługi rachunku bankowego w dowolnym miejscu i czasie za pośrednictwem urządzenia elektronicznego: bankomatu, komputera, smartfona, terminalu POS i łącza telekomunikacyjnego(w tym sieci internetowej). Warto przy tym zaznaczyć, że w ramach wspomnianego kanału bankowości wyróżnia się zarówno operacje o charakterze pasywnym (np. sprawdzenie historii rachunku czy salda bieżącego) jak i aktywnym (np. zlecenie przelewu, założenie lokaty terminowej). Takie rozwiązania sprawiają, że bankowość elektroniczna stanowi źródło wielu istotnych korzyści nie tylko dla klientów indywidualnych i firm, ale także dla banków, które mogą dzięki niej m.in. szybciej reagować na pojawiające się potrzeby usługobiorców czy też uzyskiwać profity ekonomiczne – wynikające np. z obniżenia kosztów prowadzenia działalności.

Stały dostęp do pieniędzy

W praktyce, by móc korzystać z dobrodziejstw oferowanych przez bankowość elektroniczną, niezbędne jest posiadanie konta bankowego, zwanego inaczej rachunkiem rozliczeniowo – oszczędnościowym. Stanowi ono centrum zarządzania finansami osobistymi lub finansami firmy (w przypadku rachunku firmowego), dzięki któremu każdy klient ma stały dostęp do swoich pieniędzy – bez względu na porę dnia i miejsce, w którym się znajduje. Wynika to z faktu, iż obecnie niemal każdą operację bankową można przeprowadzić nie tylko przez Internet (bankowość internetowa), ale także przy pomocy smartfonu z aplikacją mobilną (bankowość mobilna). Natomiast rozległa sieć bankomatów oraz karty płatnicze wydawane do konta gwarantują możliwość natychmiastowej wypłaty pieniędzy w postaci gotówkowej – w dowolnym momencie i bez żmudnego wyczekiwania w kolejce do okienka bankowego.

Szybkie i wygodne płatności

Zakres zastosowań wspomnianej karty płatniczej nie kończy się jednak na możliwości pobrania gotówki z bankomatu. Dzięki niej można też płacić szybko i wygodnie za zakupy w sklepach stacjonarnych oraz internetowych. Co więcej, dziś praktycznie każda karta wyposażona jest w technologię zbliżeniową, która umożliwia dokonywanie błyskawicznych płatności bezstykowych. Takie rozwiązanie sprawia, że płacenie za drobne zakupy, bilety komunikacji miejskiej czy kawę z automatu zajmuje dosłownie kilka sekund – wystarczy zbliżyć kartę do czytnika, a konto zostanie automatycznie obciążone odpowiednią kwotą.

Oszczędność czasu i pieniędzy

Brak konieczności odwiedzania placówek bankowych sprawia, że bankowość elektroniczna generuje dla klientów oszczędności nie tylko w wymiarze czasowym, ale również ekonomicznym. Wynika to z faktu, iż przeprowadzanie operacji za pośrednictwem smartfona, komputera czy tabletu jest po prostu zdecydowaniem tańsze. Redukcja szeregu kosztów związanych z bezpośrednią obsługą klienta umożliwia bowiem bankom oferowanie bardziej atrakcyjnych pod względem cenowym produktów i usług. Obecnie, standardem jest brak opłat za przelewy internetowe wewnętrzne i zewnętrzne, wypłaty z bankomatów własnych oraz wydanie karty płatniczej. Z kolei samo prowadzenie konta osobistego czy użytkowanie karty wiąże się zwykle z opłatą w wysokości od kilku do kilkunastu złotych miesięcznie, której na dodatek nierzadko można uniknąć – wystarczy spełnić określone kryteria kwotowe dotyczące płatności kartą czy wpływów na rachunek.

Bieżący nadzór nad sytuacją finansową

Niezwykle istotną zaletą bankowości elektronicznej jest to, że pozwala ona łatwo sprawdzić m.in. saldo bieżące oraz historię przeprowadzonych transakcji bezgotówkowych. Dzięki takiemu udogodnieniu klienci mogą wygodnie zarządzać budżetem domowym, racjonalizować swoje wydatki, a także skuteczniej planować przyszłe inwestycje. Mamy więc tutaj do czynienia z formą nadzoru nad stanem finansów osobistych, który może zwiększać poczucie kontroli i bezpieczeństwa.

Pieniądze bezpieczniejsze niż w portfelu

Gdy tracimy portfel – nie ważne czy wskutek kradzieży czy nieszczęśliwego zgubienia – odzyskanie przechowywanych w nim pieniędzy zazwyczaj jest niemożliwe. W przypadku korzystania z usług bankowości elektronicznej ryzyko utraty środków jest zdecydowanie niższe – banki stosują bowiem szereg zabezpieczeń, które mają na celu zapewnić klientom maksymalne bezpieczeństwo.

Każda karta płatnicza chroniona jest kodem PIN i nawet jeśli właściciel ją utraci, nie ma większych powodów do obaw – wystarczy zadzwonić na infolinię banku, a zostanie ona błyskawicznie zastrzeżona. Natomiast logowanie do systemu bankowości internetowej wymaga każdorazowego przejścia przez procedurę uwierzytelniającą tożsamość – zwykle związaną z wpisaniem indywidualnego identyfikatora oraz wcześniej ustalonego hasła. Podobnie jest w przypadku dokonywania dowolnej operacji bankowej (np. zlecenia przelewu), której autoryzacja zazwyczaj wiąże się z koniecznością podania wygenerowanego w określony sposób kodu jednorazowego. Należy jednak pamiętać, że choć tego rodzaju rozwiązania podnoszą poziom bezpieczeństwa bankowości elektronicznej, nie są w stanie do zera zredukować ryzyka związanego z użytkowaniem kart czy kont osobistych.

Dostęp do produktów bankowych za pomocą kilku kliknięć

Bankowość elektroniczna to jednak nie tylko szybkie przelewy internetowe, bieżąca kontrola salda czy wygodne płacenie kartą. W praktyce, zapewnia ona swobodny dostęp do wszystkich tych produktów i usług, które w przeszłości były domeną bankowości tradycyjnej. Dziś, za pomocą dosłownie kilku kliknięć można zlecić otwarcie rachunku osobistego, lokaty terminowej czy konta oszczędnościowego, złożyć wniosek o kredyt,a niekiedy nawet – wykupić dowolny rodzaj ubezpieczenia.Wprawdzie można jeszcze czasami spotkać się z wymogiem osobistego stawienia w oddziale w celu podpisania umowy dotyczącej korzystania z danego produktu i dopełnienia pojedynczych formalności, jednak mimo wszystko w bankowości elektronicznej wszelkie procedury są skrócone do minimum.

Bankowość elektroniczna – unikalne korzyści dla przedsiębiorców

Banki starają się sprostać wymaganiom osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą, małych i średnich firm czy większych korporacji, które są zupełnie odmienne od potrzeb przeciętnego klienta indywidualnego. To właśnie dlatego w ramach kanału bankowości internetowej oferują one szereg mniej lub bardziej zaawansowanych produktów, które ułatwiają zarządzanie wszelkimi procesami związanymi z prowadzeniem biznesu. Przykładowo, w ofercie mBanku można znaleźć m.in:

 • usługę EBPP (Electronic Bill Presentment and Payment) pozwalającą na elektroniczne wystawianie faktur, wraz z możliwością ich uregulowania przez dłużnika,
 • usługę umożliwiającą łatwe zarządzanie kartami biznesowymi pracowników,
 • produkty trade finance, które pozwalają ograniczyć ryzyko handlowe,
 • platformę walutową – wielofunkcyjny produkt, który nie tylko umożliwia wygodny handel walutami, ale usprawnia także zarządzanie ryzykiem.

W praktyce, są to tylko przykładowe narzędzia, które udostępnia mBank – z pełną ofertą produktów można zapoznać się wchodząc na stronę: https://www.mbank.pl/msp-korporacje/bankowosc-elektroniczna/platforma-bankowosci-internetowej/. Powyższe zestawienie wyraźnie pokazuje, jakie bogactwo rozwiązań jest w stanie zapewnić przedsiębiorcom bankowość elektroniczna.

Inne zalety bankowości elektronicznej

W praktyce, z omawianym kanałem bankowości wiąże się jeszcze co najmniej kilka innych, wcześniej niewymienionych zalet.Na zakończenie warto wspomnieć choćby o dającym łatwy dostęp do dodatkowych środków limicie w koncie czy oferowanej przez niektóre banki usłudze moneyback. Pierwsze z udogodnień odnosi się do funkcjonalności, którą należy uznać właściwie za podstawową dla każdego rachunku osobistego. Limit debetowy umożliwia bowiem zadłużenie się do kwoty, która jest ustalana przez bank na podstawie wysokości wpływów na konto i nie wiążę się przy tym z żadnymi formalnościami. Co więcej, udostępnione środki można wykorzystać w dowolnym momencie i na dowolny cel, a ich zwrot odbywa się w sposób automatyczny wraz zasileniem rachunku.Natomiast moneyback jest usługą, której działanie polega na tym, że klient otrzymuje zwrot części kwoty wydatkowanej za pomocą karty płatniczej. Choć wynosi on zazwyczaj nie więcej niż 1 proc. (czyli wydatek 5 tys. zł jest premiowany zwrotem 50 zł), osoby aktywnie użytkujące kart mogą zarobić w ten sposób nawet kilkaset złotych.Warto podkreślić, że takie rozwiązania oszczędnościowe nie byłyby możliwe, gdyby nie bankowość elektroniczna.

 

 

12 comments
 1. Przeczytałem i zwątpiłem. Wydaje mi się, że artykuł na temat zalet bankowości elektronicznej jest spóźniony o jakieś 15 lat. Jaki był właściwie zamysł autora?

 2. za niedługo po nic nie trzeba będzie z domu wychodzić , bankowość elektrniczna jest o tyle lepsza że na pewno jest tańsza

 3. Zgadzam się. Rzeczywiście bankowość internetowa to spora wygoda. Można załatwić sporo rzeczy nie wychodząc z domu. Najbardziej podoba się mi dostęp do produktów bankowych przez sieć. W końcu nie trzeba stać w kolejkach. Ciekawy blog, można się dużo dowiedzieć o finansach.

 4. Ja właśnie korzystam z banku, który tutaj jest reklamowany. Jak najbardziej podoba mi się cały system działania. Jestem ciekaw jak to rozwinie się w kolejnych latach.

 5. Obszernie opisane podstawy na temat bankowości elektronicznej. Myślę, że każda osoba, która z takiej bankowości korzysta, odczuwa te wszystkie zalety.

 6. Nic dziwnego, że wszyscy teraz korzystają z Internetu jeśli chodzi o płatności, bo jest to dużo wygodniejsze i zajmuje mniej czasu. Skoro klienci korzystają to i banki wymyślają coraz to nowe rozwiązania.

 7. Wyczerpujący artykuł odnośnie bankowości elektronicznej. Myślę, że większość osób już korzysta z takich usług.

 8. Mi pozwala na robienie interesów w całej Polsce. Zdecydowanie wszystko idzie w dobrym kierunku, jestem ciekaw co przyniosą kolejne lata.

 9. Ja sobie nie wyobrażam dziś życia bez bankowości elektronicznej. To naprawdę wygodne.

 10. Zdecydowanie ułatwiają zakupy online. Sklepów jest cała masa, jednym kliknięciem można zrobić zarówno poważniejsze jak i te drobniejsze zakupy. Też jestem ciekawa jak bankowość elektroniczna będzie się rozwijać.

 11. Nie wyobrażam sobie żebym nie korzystała z bankowości elektronicznej. Zalet tego jest mnóstwo.

 12. Niewątpliwą zaletą bankowości elektronicznej są coraz powszechniejsze programy lojalnościowe dla klientów danego banku, dzięki którym można zyskać atrakcyjne rabaty na zakupy w wybranych sklepach, zniżki na bilety do kina, itp. Według mnie jest to naprawdę fajne rozwiązanie 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.