Pożyczka a kredyt

Kredyt a pożyczka

Dla części społeczeństwa kredyt i pożyczka oznaczają to samo. Idea jest podobna, w obu przypadkach zaciągamy dług, jednakże istnieje wiele różnic, które warto znać. Obie sytuacje wymagają rozsądku ze strony pożyczkobiorcy, należy przeanalizować wszystkie „za i przeciw”. Powinniśmy zdawać sobie sprawę z konsekwencji naszych działań, odpowiedzieć sobie na podstawowe pytania: „Czy stać mnie na kredyt/pożyczkę?”, „Czy będzie mnie na nią stać w przyszłości?”, „Co zrobię jak stracę pracę?”. W momencie zadłużania najczęściej nie myślimy o tym, co będzie za kilka lat. Osoba odpowiedzialna powinna przemyśleć wszystkie ewentualne zagrożenia oraz komplikacje.

W tym artykule skupimy się na porównaniu kredytu z pożyczką. Wpierw należy zwrócić uwagę na fakt, iż umowa kredytu regulowana jest przepisami prawa bankowego, a więc chcąc wziąć kredyt musimy udać się do banku i to w nim załatwiamy wszystkie formalności. Zgodnie z artykułem 69 Prawa bankowego kredytodawca, czyli bank, SKOK, przekazuje kapitał tylko do czasowej (określonej w umowie) dyspozycji kredytobiorcy na z góry określony cel. Kredytobiorca musi korzystać z tych środków zgodnie z warunkami umowy, spłacać go wraz z odsetkami w wyznaczonych ratach. Oznacza to, że pieniądze nie przechodzą na naszą własność, lecz są „wypożyczane”. Inaczej jest w przypadku pożyczek, których warunki muszą być zgodne z przepisami Kodeksu cywilnego.

Udzielać pożyczki może każda osoba fizyczna, prawna, podmiot gospodarczy , jak również bank czy SKOK. Warunkiem jest posiadanie odpowiedniego majątku. W przypadku pożyczki do 500zł nie musi być nawet potwierdzona w formie pisemnej. Gdy decydujemy się na wyższą kwotę należy podać dane stron umowy, sporządzić opis przedmiotu umowy, określić czas trwania umowy, jednakże termin spłaty zadłużenia nie musi być określony, ewentualne podajemy wynagrodzenie pożyczkodawcy i zabezpieczenie spłaty zadłużenia. Obowiązkowy jest własnoręczny podpis obu stron umowy pożyczki. Zgodnie z artykułem 69 ust. 2 umowę kredytu sporządzamy na piśmie oraz musi zawierać odpowiednie informacje: strony umowy, cel udzielania kredytu, kwotę i walutę kredytu, wysokość oprocentowania, prowizji, a także zasady i termin spłaty zadłużenia.

Pożyczka od kredytu różni się także odpłatnością. Artykuł 720 ust.1 kodeksu cywilnego ustala, że pożyczka jest usługą nieodpłatną, a to znaczy, że kwota przekazywana przez pożyczkodawcę oraz oddawana przez pożyczkobiorcę są sobie równe. Oczywiście w umowie można zawrzeć zapis o wynagrodzeniu, co robi się w zwyczaju. Natomiast umowa z bankiem musi być odpłatna, a więc zawierać informację o odsetkach i prowizji.

W razie ewentualnych problemów lub niejasności można skontaktować się z miejskim lub powiatowym rzecznikiem konsumentów, Federacją Konsumentów, Stowarzyszeniem Konsumentów Polskich.

Artykuł powstał przy współpracy z firmą Pożyczkiprzez.net, która oferuje bezpieczne i szybkie pożyczki.

 

11 comments
 1. W końcu, zamiast tłumaczyć samemu, będę mógł odesłać do tego artykułu 🙂

 2. A to ciekawie wyjaśnione, dobra robota i oby tak dalej!

 3. Wstyd się przyznać ale kiedyś znajdowałem się w tej grupie ludzi, którzy myślą, że kredyt i pożyczka to to samo. Dobrze, że ktoś umieszcza artykuły na takie „banalne” tematy 😉

 4. W końcu coś ciekawego 😉 Czekam na kolejny artykuł, kiedy można się spodziewać?

 5. Edukacja w tym zakresie jest potrzebna już od najmłodszych lat. Niestety nawet dorośli ludzie bardzo często nie widzą różnic.

 6. Mój kumpel ma kredyt studencki i z moich obliczeń straci na tym bo trzyma go na koncie oszczędnościowym

 7. Także zauważam, że osoby często popełniają błędy właśnie w tych kwestiach. Warto edukować wszystkich w miarę możliwości oczywiście.

 8. Akapit 4 podstawowa różnica pomiędzy pożyczką a kredytem.
  Krótko i na temat
  Świetny artykuł

 9. Fajnie wyjaśnione! Teraz, zamiast tłumaczyć niedowiarkom, że jedna i druga usługa finansowa to nie to samo, odeślę do artykułu.

 10. Najlepiej to samemu zarobić i nie bawić się w pożyczki.

 11. Dość, często są te pojęcia używane jako wzajemne synonimy, a różnica jest dość znaczna.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.