A.D. 2015 – Dobry czas na zakup mieszkania na raty?

Warunki na rynku mieszkaniowym są uzależnione od czynników gospodarczych, politycznych i społecznych. Czy w dobie zmian na polskiej scenie politycznej można pokusić się o zakup mieszkania bez obaw o ingerencję czynników zewnętrznych?

Decyzja o zakupie mieszkania nigdy nie należy do łatwych. Wiedzą o tym wszyscy, którzy stanęli przed koniecznością wyboru: duży balkon a może nowocześnie urządzona kuchnia? Cicha i spokojna okolica czy lokalizacja pozwalająca dostać się, w miarę szybko, do każdego punktu miasta? Każdy wybór pociągnie za sobą kolejne, a kluczem do sukcesu jest udzielenie takich odpowiedzi, które w efekcie pozwolą nabyć mieszkanie skrojone pod indywidualne potrzeby.

Pierwsze półrocze 2015 roku pokazało, że Polacy nie są pewni co do sytuacji na rynku. W stosunku do roku minionego zauważono około 5% spadek ilości wziętych kredytów. Jest to sytuacja niezwykle ciekawa, ponieważ wbrew wszelkim znakom na niebie, sytuacja gospodarcza sprzyja wzięciu. Można by nawet pokusić się o stwierdzenie, że tak pozytywnej koniunktury dawno na rynku nie było.

Co zatem świadczy na korzyść obecnego stanu rzeczy? Primo, ceny mieszkań, zarówno tych dostępnych na rynku pierwotnym, jak wtórnym, utrzymują się na stałym, stabilnym poziomie. Secundo, od września kredytobiorcy mogą korzystać z ulepszonej wersji programu MdM. Tertio, owszem, patrząc na ceny sprzed kilku lat, nie da się zaprzeczyć. Mieszkania podrożały. Jednakże, w ramach przeciwwagi, wysokość średniej pensji w Polsce także podskoczyła. Do pełnego obrazu sytuacji brakuje jeszcze niskich stóp procentowych, które od 2016 roku mają ulec podwyższeniu. Nie wolno zapominać o wkładzie własnym. Bez niego w obecnych czasach zakup mieszkania może okazać się niemożliwy. W kolejnych latach powinien sięgnąć aż 20% wartości nieruchomości, a to może skutecznie ostudzić zamiary potencjalnych nabywców.

Choć podstawowe założenie programu MdM było bardzo szczytne, szybko okazało się, że program w swojej pierwotnej wersji posiada wiele wad mocno utrudniających zakup mieszkania wszystkim chętnym. Wrześniowa nowelizacja przyniosła kilka kluczowych zmian.

Po pierwsze, zainteresowani mogą w końcu nabywać w ramach programu mieszkania dostępne na rynku wtórnym. To jednak nie wszystko. „Obecne zmiany nie tylko zwiększyły limit dopłat, lecz np. w przypadku rodzin z trójką i więcej dzieci, zniwelowały ograniczenie wieku 35 lat, pozwalające na przystąpienie do programu Mieszkanie dla Młodych”, wypowiedział się specjalista z Oriona, lubelskiego developera rynku pierwotnego. Niestety, inne grupy docelowe nadal muszą spełniać powyższy warunek, by uzyskać dofinansowanie. Co jednak najważniejsze, zmianie uległ górny pułap ceny za m2, pozwalający mieszkaniu wejść w zakres programu. Reasumując, osoby z większych miast otrzymały odpowiednio poszerzony katalog mieszkań, a osoby zamieszkujące mniejsze miejscowości, gdzie rynek pierwotny nie jest tak dobrze rozwinięty, dzięki dodaniu mieszkań z rynku wtórnego, mogą w ogóle zacząć się nad programem zastanawiać.

Czy zatem końcówka 2015 roku sprzyja poważnym decyzjom? Wszystko wskazuje na to, że tak. Oczywiście nie da się zaprzeczyć, kupno mieszkania na raty to nadal nie lada wydatek i spore obciążenie dla miesięcznego budżetu. Jeżeli zatem nie jest się gotowym na podobne zobowiązania, nie warto się z kredytem śpieszyć. Czyniąc to, zamiast polepszyć swoją sytuację, tylko można dodać sobie trosk i zmartwień. Rynek mieszkaniowy czeka na kolejnych nabywców z otwartymi ramionami. Pozostaje wierzyć, że będą to nabywcy rozsądni.

Czy podobał Ci się powyższy artykuł?
Jeśli tak, to wpisz swój adres e-mail i podaj swoje imię, a będę powiadamiał Ciebie o nowych artykułach.

Zero spamu, tylko wiadomości o nowych artykułach!

3 comments
  1. Z zakupem mieszkania nigdy nie warto się śpieszyć. To decyzja, której skutki odczujemy przez wieeeele lat 😉

  2. a o ile ten wkład własny ma wzrosnąć

  3. MDM to był program nastawiony na pomoc deweloperom, którzy po zawyżonych cenach wciskali naiwnym nowe mieszkania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.