Jaki język jaka branża? Znając język o jakich branżach możemy myśleć?

Wpis sponsorowany.

Znajomość języka obcego w wielu branżach jest niezbędna do podjęcia pracy, jednak jest też wiele specjalizacji zawodowych, w których znajomość języka to wartość dodana i dodatkowy atut. W obecnych czasach do większości prac niezbędna jest znajomość języka angielskiego. Tylko w niektórych zawodach konieczny jest inny język obcy niż język angielski. Wiele zależy od konkretnej firmy, lokalizacji rynku na jakim funkcjonuje i standardów pracy

Bez względu na to, czy planujemy podjąć pracę w Polsce, czy emigrować za pracą należy uwzględnić potrzebę znajomości języka obcego co najmniej jednego. Coraz więcej firm europejskich, również z Polski podbija rynki wschodnie, stąd też firmy te poszukują osób mówiących po rosyjsku, ukraińsku do pracy w działach handlowym, dostaw, czy produkcji. Podobnie jest z firmami w Polsce, będącymi bądź oddziałami międzynarodowych korporacji, bądź też polskimi przedsiębiorstwami obecnymi na rynkach zagranicznych, które to poszukują pracowników ze znajomością holenderskiego, norweskiego czy też duńskiego. Mimo powszechności angielskiego wciąż potrzebni są handlowcy i nie tylko handlowcy, ale i pracownicy serwisowi, obsługi klienta, którzy mówią w językach rynków na których produkt lub usługa firmy występuje. Zacieśniona współpraca międzynarodowa wymusza konieczność znajomości języków, w szczególności w branżach handlowych, w logistyce, transporcie oraz sprzedaży, ale coraz częściej także w reklamie. Bardzo często znajomość określonego języka wynika z popularności danej branży w danym kraju.
Ciekawą branżą o jednorodnych potrzebach językowych jest informatyka, której językiem zasadniczym jest angielski. Chcąc pracować w szeroko pojętej branży informatycznej należy zainwestować w naukę angielskiego na poziomie co najmniej komunikatywnym. Bez względu na to czy chcemy zostać programistą, czy serwisantem, czy też pracować w Polsce, bądź poza jej granicami, angielski jest podstawowym wymogiem w tej pracy. Podobnie jest w branżach związanych z transportem. Zarówno kierowca ciężarówki jak i pilot, czy logistyk muszą znać co najmniej angielski. Odnosi się to w szczególności do zunifikowanych systemów kontroli lotów, tyczenia trasy itp. Z tych samych powodów językiem armii międzynarodowych jest angielski, wiążąc swe życie z wojskiem warto znać angielski, który jest furtką do misji międzynarodowych i kariery wojskowego.

Jak podaje Preply (platforma gdzie można poznać oferty pracy dla nauczycieli): Niemal w każdej branży chcąc się rozwijać, doszkalać nie tylko na polskim rynku, ale czerpać wiedzę z nowinek naukowych i technicznych należy znać angielski. Tak jest w branży medycznej, jak i branży budowlanej, technicznej. W szczególności istotny język obcy jest dla branży budowlanej. Szereg budowlańców nie znajduje zatrudnienia w miejscu zamieszkania a z racji swych unikalnych kwalifikacji najmowanych jest przez wykonawców budów i inwestycji budowlanych na terenie całej Europy, a i coraz częściej świata. W związku z tym wymaga się od pracowników znajomości co najmniej języka angielskiego, który jest uniwersalnym językiem komunikacji na świecie jak i dodatkowych języków, krajów w których podejmowane są prace. Co prawda podrzędni, szeregowi pracownicy nie muszą zamartwiać się o komunikacje w języku obcym, jednakże operatorzy maszyn, suwnicowi, kierownicy projektu, budowy czy planiści muszą posługiwać się co najmniej angielskim, będącym standardem europejskim bez względu an to, czy jest to budowa niemiecka, francuska, czy też brytyjska. Podobnie jest z wieloma zawodami rzemieślniczymi. Wielu elektryków, stolarzy, hydraulików czy glazurników przemieszcza się wraz z budową, co oznacza iż pracują nie rzadko w bardzo międzynarodowym środowisku, w różnych krajach, co za tym idzie wymaga się od nich znajomości co najmniej angielskiego. Oczywiście specjalizując się w danej dziedzinie i znając na przykład hiszpański, francuski można wybierać sobie kontrakty tylko w tych krajach, w których będziemy w stanie się porozumieć, niemniej znając angielski można domniemywać iż zatrudnienie znajdziemy wszędzie i bez większych trudności będziemy mogli się porozumieć i z szefostwem i współpracownikami.

Bezwzględnie na polskim rynku, zwłaszcza na zachodzie kraju w cenie jest znajomość niemieckiego. Z uwagi na sąsiedztwo z Niemcami wiele firm podejmuje współpracę międzynarodową, a co za tym idzie wymaga komunikacji pomiędzy partnerami i klientami biznesowymi. Dotyczy to firm z wielu branż, nie tylko handlowych, ale także usługowych realizujących rozmaite usługi, również zdalne jak księgowość, rekrutacja pracowników.
Chcąc rozwijać się zawodowo w zawodach technicznych, technologicznych specjalizacjach warto postawić na niemiecki. W Niemczech funkcjonuje największa ilość szkół i uniwersytetów technicznych jak również nie brakuje firm, przedsiębiorstw o profilu technicznym, w których można znaleźć pracę. Również w dziedzinie medycyny, chemii a w szczególności biotechnologii, genetyki Niemcy maja spory udział i wkład badawczy. Zupełnie inaczej jest z zawodach opartymi o nauki artystyczne, humanistyczne. Tutaj króluje język francuski, włoski. Nieustannie stolicą mody jest Paryż, aczkolwiek konkurencja w Mediolanie wcale nie jest gorsza. Włoski Rzym, Mediolan czy Turyn to miasta będące centrami, ośrodkami dla architektów, projektantów, designerów. Nie tylko w sztuce, dla artystów znajomość francuskiego się przyda, bowiem francuskojęzyczne są również instytucje europejskie. Jeśli planujesz zostać urzędnikiem unijnym, pracować w Parlamencie europejskim, Radzie Europy czy innej międzynarodowej instytucji warto poznać francuski, który dodatkowo od wieków jest językiem dyplomacji. Podstawowym językiem instytucji urzędowych Wspólnoty Europejskiej jest francuski, którego znajomość jest wymagana w rekrutacji na stanowiska urzędnicze wielu agencji, delegatur, a nawet biur europosłów, deputowanych. Również francuski, jak i włoski przydadzą się do pracy w branży gastronomicznej. Nawet jeśli nie planujemy wyjazdy do Włoch za pracą pizzera, czy do Francji chcąc zostać wykwintnym kucharzem warto znać te języki, gdyż szereg przepisów, jak i specjalistycznego słownictwa ma właśnie romański rodowód.
Istotną z punktu widzenia znajomości języków jest branża turystyczna. Jest ona jednak bardzo niejednorodna. Co do zasady podstawowym językiem komunikacji w biurach podróży z zagranicznymi partnerami, współpracownikami, często rezydentami w ośrodkach turystycznych jest angielski, aczkolwiek często nie jest wystarczający. Praca w turystyce nie rzadko związana jest ze znajomością konkretnego języka, który determinuje wybór kraju w którym można zostać przewodnikiem, czy też tłumaczem, rezydentem. Warto pamiętać, iż poza pracą wyjazdową szereg etatów w branży turystycznej obejmuje pracę w Polsce, na miejscu w hotelach, restauracjach i schroniskach, gdzie obsługiwani są obcokrajowcy. Wśród wymaganych języków od pracowników branży turystycznej jest przede wszystkim angielski, niemiecki ale również rosyjski.

Bezsprzecznie znajomość jakiegokolwiek języka poszerza możliwości podjęcia pracy w wielu zawodach, a czasem determinuje wybór miejsca i charakteru pracy. Nie rzadko wybór zawodu jest wtórny do znajomości języka, aczkolwiek moda na znajomość języka i naukę języków sprawia, że z racji okazji podjęcia pracy wymagającej znajomości określonego języka nie jest problemem podjęcie nauki kolejnego z języków i opanowanie go w wystarczającym stopniu.

Szukasz pracy? Zobacz oferty pracy dla nauczycieli na Preply.com/

Czy podobał Ci się powyższy artykuł?
Jeśli tak, to wpisz swój adres e-mail i podaj swoje imię, a będę powiadamiał Ciebie o nowych artykułach.

Zero spamu, tylko wiadomości o nowych artykułach!

7 comments
  1. języki są niesamowicie ważne, na każdej rozmowie kwalifikacyjnej przecież trzeba przejść ten etap, poza tym w większości firm mamy teraz styczność z obcokrajowcami więc angielski to w zasadzie taka podstawa podstaw…

  2. Hej 🙂 Czytajac takie blogi jak Twoj, a jest ich w sumie niewiele, az zaluje, ze nie mam nieograniczonego czasu na to, by zatonąć w lekturze na wiele godzin 🙂 mam nadzieje, ze w koncu czas mi na to pozwoli, a jeśli tak się stanie przeczytam wszystkie wpisy na Twoim blogu, od deski do deski, nawet te, które już znam 🙂 Pozdrawiam 🙂

  3. Prawda jest taka, że znając dobrze język taki jak np.: niemiecki, francuski, szwedzki można bez studiów od razu znaleźć pracę.

  4. Fajna strona, znalazłam wiele ofert dla siebie.

  5. Nauka języka obcego to dziś podstawa i warto się uczyć.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.