Akcje giełdowe – coraz popularniejszy sposób inwestowania

Wpis gościnny

Inwestowanie w akcje spółek stanowi ciekawą alternatywę oszczędzania. Najprościej mówiąc, akcje są dokumentami współwłasności spółki, dającymi jej posiadaczom prawo do udziału w zyskach. Ponadto funkcjonariusze mają realny wpływ na funkcjonowanie spółki i na decyzje przedsiębiorstwa.

Akcje giełdowe to najpopularniejsze papiery wartościowe na rynku finansowym. Zakupu akcji można dokonać za pośrednictwem domów maklerskich, posiadających je w swojej ofercie. Cena, czyli kurs akcji, jest zależna od sytuacji na rynku, a także od siły popytu i podaży. Im więcej inwestorów chce kupić, a nie sprzedać dane akcje, tym wyższa jest ich cena. Wyprzedaż jest jednoznaczna ze spadkiem kursu, a więc zmniejszeniem zysku. Czasem może też oznaczać jego całkowitą stratę. Dlatego warto kontrolować na bieżąco sytuację na rynku, aby uniknąć sytuacji, w której hossa lub bessa wywołana będzie np. przez spekulantów i nie odzwierciedla rzeczywistej sytuacji na parkiecie. Akcje należą do inwestycji długoterminowych, co w praktyce oznacza to, że od momentu ich zakupu do czasu sprzedaży powinien minąć ponad rok.
Jednymi z popularnych na rynku kapitałowym akcji są akcje banku PKO SA. Jest to największy, uniwersalny bank komercyjny w Polsce. Bank ten jest zdecydowanym liderem, jeśli wziąć pod uwagę wartość aktywów, wolumen depozytów, kredytów, a także liczbę kont osobistych oraz kart bankomatowych. Swoje usługi bank oferuje przede wszystkim klientom detalicznym, ale jest też ważnym partnerem dla małych, średnich i dużych przedsiębiorstw. Z raportu za I półrocze 2014 możemy dowiedzieć się, że bank PKO Polska Kasa Opieki SA wypracowała zysk netto przypadający na akcjonariuszy Banku w wysokości 1 319 mln zł, a zysk na jedną akcję wyniósł 5,03 zł.
Pomimo tego, że akcje są instrumentami długoterminowymi, należy pamiętać, że w przypadku spadków na rynkach najlepiej jest się wycofać, póki strata nie jest jeszcze duża. Przed ryzykiem straty w przypadku akcji nie można się całkowicie uchronić, warto jednak poświęcić czas na stworzenie jak najskuteczniejszej strategii inwestycyjnej, która pozwoli na maksymalizację zysku.

Czy podobał Ci się powyższy artykuł?
Jeśli tak, to wpisz swój adres e-mail i podaj swoje imię, a będę powiadamiał Ciebie o nowych artykułach.

Zero spamu, tylko wiadomości o nowych artykułach!

21 comments
 1. Brakuje mi trochę opisu w jakie akcje sam inwestujesz. Czy są to rzeczywiście tylko akcje PeKaO?

  1. Magdo podobnie jak napisał Kurylko, wpis jest gościnny.

   1. Nie zauważyłam wcześniej, że to wpis gościnny. W takim razie czekam Tomku na przyszłe opinie o Twoich inwestycjach 🙂

 2. Magdo wpis jest gościnny więc napisał go kto inny niż nasz autor, dobrze mówię? Dziwi mnie ze niema informacji kto jest autorem. Ale to tylko moja czysta ciekawość. A co do samej gry na giełdzie jasne mega się opłaca, zyski jak nigdzie indziej o ile ma się cierpliwość i rękę do analizy, sam grałem 4-5 lat temu i byłem zadowolony

  1. Ja jestem na początku drogi, swoją opinię z pewnością napiszę.

 3. Rynek akcji wcale nie jest coraz bardziej popularny. Coraz mniej osob inwestuje.

  1. trudno się nie zgodzić, rynek akcji drobnych inwestorów jest mniejszy niż kiedyś, jednak to skutki załamania w latach 2007-2010 oraz obecnego trendu bocznego. Mimo to daje sie zauważyć trend rosnący. Stajemy sięcoraz bogatszym społeczeństwem, akcje PKP Cargo dały zysk na otwarciu, Energa w dwa miesiące też dała zarobić tyle co w rok na lokacie. Są szanse dla akcji w najbliższym 5-cio leciu 🙂

   1. Zobacz sobie analize techniczna glownych polskich i swiatowych indeksow a zobaczysz ze mniej wiecej co 5-6 lat jest dolek. Ten dolek zbliza sie wlasnie w tym roku. Skoki grudniowe mogly tylko to potwierdzic

 4. ja jakoś nie trzymam akcji ponad rok, pierwsze słysze ze zebyz arobić trzeba mieć akcje ponad rok. PKo BP to spółka dywidendowa wypłaca swoim akconariuszą pieniadze z zysku jednak spólek na giełdzie które co roku wyplacają dywidendy wcale nie ma tak dużo jak w innych krajach. Polularniejszy jest rynek forex i być moze opcje binarne choć akurat tego wogóle nie czaje os o w tym biega.

 5. Sam zainwestowałem sporą sumę pieniążków w akcje PKO SA oraz nie znanej firmy MFO ! W ciągu roku powinno być ok. 20-30% na plus.

 6. W sumie zawsze chciałem spróbować swoich sił na giełdzie. Znasz może jakieś poradniki, w którym szczegółowo opisane są wszystkie niezbędne informacje dla amatora?

  1. Postaram się zebrać takie informacje, albo Sam zacznę testować i wszystko po kolei opisywać.

 7. Witam sam ostatnio zauważyłem, że coraz więcej osób zaczyna grać na giełdzie. Nikt nie mówi za to tylko o jednym, że jest to również ryzyko i jeśli przesadzimy to możemy nieźle się zadłużyć i ze spłatą może być problem. Najlepiej zanim zacznie ktoś grać to niech się zapozna z tematem głębiej.

 8. Artykuł do usunięcia lub przeredagowania w 100%. To są chyba jakieś żarty? Jakieś wrażenia, spostrzeżenia i totalne mijanie się z faktami. Połowa komentarzy również powinna dostać kilkuzdaniowe sprostowania. Poszukajcie normalnych blogów o tematyce finansowej, jest ich w Polsce sporo, chociażby: CENZURA

  1. Specjalistą od giełdy nie jestem. Po przeczytaniu propozycji, jakoś bardzo się nie wahałem. Jeżeli w 100% do przeredagowania to mogłeś choć 1 % sprostować, a nie wrzucać linki. Pozdrawiam i dziękuję za komentarz.

 9. Czesc 🙂 Kazdy Twoj tekst jest naprawdę godny polecenia i poswiecenia mu chwili, przeczytania go 🙂 Piszesz naprawdę swietnie, na kazdy kolejny czekam z nieskrywana cieprliwoscia, czasami nawet kilka razy dziennie odswiezam Twojego bloga, by sprawdzic, czy nie pojawił się na nim kolejny wpis 🙂 Hehe, pozdrawiam 🙂

 10. Akcje giełdowe to coraz popularniejszy sposób inwestowania, ale nie ja bym się na takie inwestycje raczej nie decydował. A dlaczego? A dlatego, że po prostu bałbym się straty. No chyba, że inwestycja byłaby pewna niemalże w 100 procentach. Ale przecież nie da się tego przewidzieć, więc ja wolę sobie odłożyć kaskę na oszczędnościówkę i mieć mały, ale pewny zysk i zero strat.

 11. No ale jak duze ryzyko;/

  1. Tak, ryzyko jest.

 12. Mój poziom finansowej edukacji na razie nawet nosa nie wychyla w kierunku giełdy. Jak mawiała babcia „za wysokie loty”;)

  1. Z czasem stanie się proste 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.