RSS Feed

W jaki sposób sprzedać drożej mieszkanie?

25 marca 2016 by Tomek

Chcąc sprzedać mieszkanie i np. kupić potem nowe, mamy dwie możliwości: po pierwsze, sprzedawać je bez wprowadzenia żadnych zmian, a po drugie: podnieść jego wartość rynkową, co przełoży się na większy zysk z jego sprzedaży.

Remont lub home staging

Celem home stagingu jest przygotowanie nieruchomości do sprzedaży, ale również do wynajmu. Polega na przeprowadzeniu widocznych zmian w wystroju, oświetleniu czy też naprawieniu drobnych usterek. Odnowione w ten sposób mieszkanie zainteresuje większą liczbę osób, przyspieszy sprzedaż, a przy okazji pozwoli nam podnieść wartość rynkową mieszkania lub domu. Techniki tej metody oparte są na marketingu. Odnowienie możemy wykonać na własną rękę lub zlecić je specjalizującej się w tym firmie.

Niektóre nieruchomości wymagają jednak większego zaangażowania. Wówczas konieczny może być remont – gruntowny lub częściowy. Gdy mieszkanie nie będzie wyglądać jak po trzęsieniu ziemi, a meble czy niezbędne sprzęty nie będą straszyć czasami PRL, z pewnością szybciej znajdziemy na nie kupca, jak również zyskamy więcej na jego sprzedaży.

Co zmienić?

Istotną kwestią, która pozwoli na sprzedanie nieruchomości za większą kwotę, jest podniesienie jej standardu. W jaki sposób tego dokonać?

 • Plastikowe okna – choć wciąż popularne – uznawane są za coś naturalnego. Jednak wiele osób postrzega je już jako przeżytek i nie podniosą one ceny mieszkania. Obecnie w łaski wracają okna drewniane, które przez wiele osób uznawane są za coś prestiżowego. Dlatego jeśli pragniesz sprzedać drożej mieszkanie, koniecznie musisz wymienić okna na nowe.
 • Wykorzystanie naturalnych materiałów – drewna, gresu, granitu czy też marmuru – również podwyższy wartość domu. Oczywiście wykorzystanie takich materiałów wiąże się z dużym nakładem finansowym. Nieco tańszym – ale wciąż podnoszącym standard – rozwiązaniem może być przykładowo położenie parkietu z naturalnego drewna zamiast paneli.
 • Jeżeli w twoim mieszkaniu na ścianach znajduje się boazeria, warto się jej pozbyć. Ta drewniana okładzina ścian czy sufitów jest już niemodna, a ponadto przytłacza całe wnętrze. Bezpieczniej byłoby pomalować ściany – chociażby na biało. Skoro o malowaniu ścian mowa, cenę nieruchomości podniesie także odświeżenie wszystkich innych ścian i sufitów. Coraz modniejsze jest także wykorzystanie fototapet oraz tapet w nowoczesnych wzorach.
 • Dużym plusem są także drzwi antywłamaniowe.
 • Wszelkie usterki – mniejsze lub większe – należy naprawić. Dlatego jeśli od szafki odpada rączka, a szybka w witrynie delikatnie pękła, należy je odnowić. Działać powinny też takie rzeczy jak: klamki, żaluzje lub rolety, elementy instalacji elektrycznej czy nawiew od okapu. Większość ludzi jest wzrokowcami, dlatego przed sprzedażą lokalu należy zadbać o każdy detal, który może wpłynąć na jego wartość.

Sprzedane? TAK!

Pieniądze ze sprzedaży mieszkania być może zechcesz przeznaczyć na kupno nowego – większego, bardziej nowoczesnego, komfortowego czy położonego bliżej pracy. Wówczas warto zastanowić się nad lokum z rynku pierwotnego. A jeżeli zapragniesz zamieszkać w mieszkaniu równie ładnym jak to, które sprzedałeś po odnowieniu, możesz skorzystać z usługi wykończenia, jaką oferuje większość firm deweloperskich.

Artykuł powstał we współpracy z firmą Marvipol Development.


7 komentarzy »

 1. MateuszW pisze:

  Czasami wystraczy wyrzucić graty, które i tak usunie przyszły właściciel. Mieszkanie wydaje się od razu na większe i gotowe do urządzania. Jedno mieszkanie sprzedawałem i po posprzątaniu gratów od razu było kilku chętnych (ktoś inny próbował sprzedać to mieszkanie przez kilka miesięcy zanim ja się za to wziąłem). A drugie mieszkanie było kupowane zagracone nieziemsko, że po odgraceniu dopiero było widać jego powierzchnię, wcześniej 80m2 wyglądało na max. 50-60.

 2. Lukasz pisze:

  Sporo prawdy ale sporo tez wymyslów nie popatrych rzeczywistością (strzelam że jako ‚student’ nie miales okazji sprzedać wielu mieszkan?)

 3. Doradca pisze:

  Ja dodała bym od siebie odmalowanie ścian działa cuda oraz usunięcie mebli z poprzedniej epoki, które ewidentnie nie mają ducha czasu. Nowi nabywcy widząc, że zanim się wprowadzą to będą zmuszeni, malować czy wyrzucać meble to bardzo często się zniechęcają i pójdą oglądać takie nieruchomości, gdzie będzie jak najmniej pracy. Sama wiem po sobie jak przyszło mi wykańczać mieszkanie nowe – ile to czasu, siły i nerwów pochłania, a co dopiero wywalać stare, odświeżać i dopiero wykańczać.

 4. Marcin pisze:

  Pomyślałem o tym, co Lukasz, ale zauważyłem podpis na końcu z Marvipol Development. Ostatnio rozmawiałem na temat sprzedaży, czy też wynajmu mieszkania i widziałem kilka metamorfoz, które przeprowadzali. Sporo się pokrywa z tym, co napisałeś. Myślę, że w miarę możliwości można o to się postarać i zażądać większej kwoty, lub szybciej pozbyć się mieszkania.

 5. Andrzej pisze:

  Student sprzedaje mieszkanie 🙂 Tego jeszcze nie było 🙂

 6. Michal pisze:

  Fajnie, przedstawiłeś fundamentalne rzeczy, które należy wykonać, aby sprzedać, czy szybciej wynająć mieszkanie.

 7. Michal pisze:

  Robiłem zdjęcia ostatnio na potrzeby stworzenia oferty i powiem, że odmalowanie ścian, czy zakup nowych mebli – nawet jednych z najtańszych, sprawiły, że mieszkanie wyglądało bardzo ładnie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

System reklamy Test