RSS Feed

Kredyt a pożyczka

4 lutego 2016 by Tomek

Dla części społeczeństwa kredyt i pożyczka oznaczają to samo. Idea jest podobna, w obu przypadkach zaciągamy dług, jednakże istnieje wiele różnic, które warto znać. Obie sytuacje wymagają rozsądku ze strony pożyczkobiorcy, należy przeanalizować wszystkie „za i przeciw”. Powinniśmy zdawać sobie sprawę z konsekwencji naszych działań, odpowiedzieć sobie na podstawowe pytania: „Czy stać mnie na kredyt/pożyczkę?”, „Czy będzie mnie na nią stać w przyszłości?”, „Co zrobię jak stracę pracę?”. W momencie zadłużania najczęściej nie myślimy o tym, co będzie za kilka lat. Osoba odpowiedzialna powinna przemyśleć wszystkie ewentualne zagrożenia oraz komplikacje.

W tym artykule skupimy się na porównaniu kredytu z pożyczką. Wpierw należy zwrócić uwagę na fakt, iż umowa kredytu regulowana jest przepisami prawa bankowego, a więc chcąc wziąć kredyt musimy udać się do banku i to w nim załatwiamy wszystkie formalności. Zgodnie z artykułem 69 Prawa bankowego kredytodawca, czyli bank, SKOK, przekazuje kapitał tylko do czasowej (określonej w umowie) dyspozycji kredytobiorcy na z góry określony cel. Kredytobiorca musi korzystać z tych środków zgodnie z warunkami umowy, spłacać go wraz z odsetkami w wyznaczonych ratach. Oznacza to, że pieniądze nie przechodzą na naszą własność, lecz są „wypożyczane”. Inaczej jest w przypadku pożyczek, których warunki muszą być zgodne z przepisami Kodeksu cywilnego.

Udzielać pożyczki może każda osoba fizyczna, prawna, podmiot gospodarczy , jak również bank czy SKOK. Warunkiem jest posiadanie odpowiedniego majątku. W przypadku pożyczki do 500zł nie musi być nawet potwierdzona w formie pisemnej. Gdy decydujemy się na wyższą kwotę należy podać dane stron umowy, sporządzić opis przedmiotu umowy, określić czas trwania umowy, jednakże termin spłaty zadłużenia nie musi być określony, ewentualne podajemy wynagrodzenie pożyczkodawcy i zabezpieczenie spłaty zadłużenia. Obowiązkowy jest własnoręczny podpis obu stron umowy pożyczki. Zgodnie z artykułem 69 ust. 2 umowę kredytu sporządzamy na piśmie oraz musi zawierać odpowiednie informacje: strony umowy, cel udzielania kredytu, kwotę i walutę kredytu, wysokość oprocentowania, prowizji, a także zasady i termin spłaty zadłużenia.

Pożyczka od kredytu różni się także odpłatnością. Artykuł 720 ust.1 kodeksu cywilnego ustala, że pożyczka jest usługą nieodpłatną, a to znaczy, że kwota przekazywana przez pożyczkodawcę oraz oddawana przez pożyczkobiorcę są sobie równe. Oczywiście w umowie można zawrzeć zapis o wynagrodzeniu, co robi się w zwyczaju. Natomiast umowa z bankiem musi być odpłatna, a więc zawierać informację o odsetkach i prowizji.

W razie ewentualnych problemów lub niejasności można skontaktować się z miejskim lub powiatowym rzecznikiem konsumentów, Federacją Konsumentów, Stowarzyszeniem Konsumentów Polskich.

Artykuł powstał przy współpracy z firmą Pożyczkiprzez.net, która oferuje bezpieczne i szybkie pożyczki.

 


11 komentarzy »

 1. Mariusz napisał(a):

  W końcu, zamiast tłumaczyć samemu, będę mógł odesłać do tego artykułu 🙂

 2. Moneris napisał(a):

  A to ciekawie wyjaśnione, dobra robota i oby tak dalej!

 3. Artur napisał(a):

  Wstyd się przyznać ale kiedyś znajdowałem się w tej grupie ludzi, którzy myślą, że kredyt i pożyczka to to samo. Dobrze, że ktoś umieszcza artykuły na takie „banalne” tematy 😉

 4. Kamil napisał(a):

  W końcu coś ciekawego 😉 Czekam na kolejny artykuł, kiedy można się spodziewać?

 5. Mini-Credit napisał(a):

  Edukacja w tym zakresie jest potrzebna już od najmłodszych lat. Niestety nawet dorośli ludzie bardzo często nie widzą różnic.

 6. Michał napisał(a):

  Mój kumpel ma kredyt studencki i z moich obliczeń straci na tym bo trzyma go na koncie oszczędnościowym

 7. Dawid napisał(a):

  Także zauważam, że osoby często popełniają błędy właśnie w tych kwestiach. Warto edukować wszystkich w miarę możliwości oczywiście.

 8. Marcel napisał(a):

  Akapit 4 podstawowa różnica pomiędzy pożyczką a kredytem.
  Krótko i na temat
  Świetny artykuł

 9. Marcin napisał(a):

  Fajnie wyjaśnione! Teraz, zamiast tłumaczyć niedowiarkom, że jedna i druga usługa finansowa to nie to samo, odeślę do artykułu.

 10. Krystian napisał(a):

  Najlepiej to samemu zarobić i nie bawić się w pożyczki.

 11. Sylwia napisał(a):

  Dość, często są te pojęcia używane jako wzajemne synonimy, a różnica jest dość znaczna.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

System reklamy Test